• پنج شنبه،31 خرداد 1397
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری    
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 140
    کد: 116027
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۰/۱۱

    بیست و دومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی برگزار شد

    مدیر برنامه و بودجه شهرداری مشهد از برگزاری بیست و دومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی خبر داد.
    بیست و دومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی برگزار شد

    به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه در این جلسه که صبح روز شنبه یازدهم دی ماه جاری در محل تالار شهرداری برگزار شد به بررسی آخرین تغییرات بودجه 96 ، و دستورالعمل اولویت بندی پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای و نیز ادامه گزارش حوزه معاونت اداری و مالی در خصوص پروژه ای اقتصاد مقاومتی پرداخت.
    جمال حسن بارانی ضمن شرح مختصری در خصوص لایحه بودجه 96 گفت: لایحه بودجه 96 مبتنی بر جلسات کارشناسی حوزه معاونت برنامه ریزی و حوزه های تخصصی تنظیم و پنجشنبه نهم دیماه جاری پیشنهاد بودجه دبرای شورای اسلامی شهر ارسال شد .
    دستورالعمل اولویت بندی پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرداری مشهد تصویب شد
    مدیر برنامه و بودجه شهرداری مشهد در ادامه این جلسه گفت : پیرو تغییراتی که در مدل تامین پروژه عمرانی ایجاد می شود و محدودیت درآمدهای عمومی که در سالهای گذشته ایجاد شده است، همواره دغدغه انتخاب پروژه های اولویت دار بر دوش مدیران شهرداری بوده است به طوری که باید در آینده نیز به شدت بر روی اولویت بندی پروژه ها حرکت کنیم .
    وی گفت: مسلما جدی بودن این دغدغه برای مدیران ، معاونت برنامه ریزی را برآن داشت با در قالب یک دستورالعمل به اجرای پروژه ها مبادرت ورزد به نحوی که در سال آینده ، فرآیند تامین اعتبارات پروژه ها مبتنی بر یک دستورالعمل خواهد بود .
    بارانی اظهارداشت: بخش اعظمی ازکارهای مربوط به تهیه این دستورالعمل که سه ماهه انجام شد، در داخل حوزه های مدیریتی شهرداری انجام شده است و مدیریت برنامه و بودجه فقط نقش تلفیق کننده و تصمیم ساز را داشته است و الگوی تخصیص منابع را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
    مدیر برنامه و بودجه در ادامه به تشریح مختصری از این دستورالعمل پرداخت و اظهارکرد: این دستورالعمل در دو بخش کلی تدوین شده است .انتخاب پروژه ها با هدف افزایش بهره وری، تسهیل و تسریع آلبوم بودجه و توزیع منابع، جلوگیری از خسارتهای مادی و معنوی، افزایش اعتماد به مخاطبان و ذی نفعان ، افزایش سلامت اداری و ... که اولویت بندی پروژه ها جهت تدوین آلبوم بودجه و پیشنهاد پروژه ها در طی سال خواهد بود و نیز امتیاز دهی به شاخص های تدوین شده درطی سال مطابق دستورالعمل خواهد بود .
    وی افزود: در شاخص نوع دوم چرخه عمر پروژه مطرح می شود که شامل :مطالعات جامع پروژه، تملک، احداث و بهره برداری است . شاخص نوع سوم نیز برمیگردد به نوع ماهیتی پروژه و میزان قابلیت مشارکت و محرک بودن پروژه، میزان قابلیت مشارکت بخش خصوصی و مردمی در مرحله بعد مطلوبیت و امتیاز برای پروژه در واحدهای مجری، معاونت های مربوطه و حوزه های تخصصی مدیریتی مشخص می شود . سپس اولویت ها مشخص می شود این که پروژه نیمه تمام و یا ادامه دار هست ( الزامی بودن)، پروژه مستمر هست (ضروری بودن)، و آیا پروژه جزو تکالیف قانونی شهرداری هست (تکلیفی )، و سایر پروژه ها که در این مرحله پروژه ها با قابلیت اولویت بندی و با استفاده از امتیازات شاخص های نوع اول، دوم و سوم در آلبوم قرار میگیرند.
    بارانی در ادامه گفت : جدول امتیازدهی پروژها نیز در مرحله بعد هست که توسط خبرگان منتخب یک سری اوزان به پروژه ها تعلق گرفته که مطلوبیت و امتیازی پروژه تا مرحله نرمال بودن داده شده است . و همه این اتفاقات در فرم های تعریف پروژه اتفاق خواهد افتاد.
    وی درخاتمه گفت : پس از اولویت بندی پروژه ها و نیز تصویب و ابلاغ آلبوم بودجه شهرداری مشهد به منظور تخصیص منابع مالی موجود به پروژه ها اقدام به تشکیل شورای تخصیص می نماید در این جلسه دبیر شورا گزارشات مربوطه را ارایه و شورا طبق نظر شهرداری میزان تخصیص منابع به حوزه های مجری پروژه ها را مشخص می نماید.
    کاری کنید که فرآیندها سبب معطل شدن پروژه ها نشود
    شهردار مشهد نیز پس از استماع گزارش دستورالعمل اولویت بندی پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرداری مشهد گفت: اساس کار بسیار مطلوب است . با این کار به عنوان نمونه سرانه ها محاسبه می شود که شهر مشهد نیاز به چند دستگاه تاکسی دارد و دارای چه مشخصه هایی باشد که وضعیت مطلوب چیست و در افق میخواهیم به کجا برسیم . و یا میزان آلاینده مشهد چقدر هست . سرانه فضای سبز و منابع آلاینده را خارج کرد.
    وی گفت: انجام این دستورالعمل اولویت بندی پروژه ها کار بسیار مبارکی است که ما باید بتوانیم به رشد متوازنی داشته باشیم. در ادامه نیز کلیات دستورالعمل تصویب شد و مقرر شد تا با انجام برخی اصلاحات و اعمال نظرات انجام شود.
    گزارش برنامه عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی حوزه اداری و مالی ارایه شد
    در ادامه جلسه شورای عالی برنامه ریزی ادامه گزارشات حوزه معاونت اداری و مالی و پروژه های این حوزه در خصوص اقتصاد مقاومتی ارایه شد. پیاده سازی نظام جامع درآمدی ( دریافت بهای خدمات شهروندی، اخذ بخشی از ارزش افزوده ناشی از توسعه شهری مالکان، بهینه سازی نظام عوارض نوسازی....)، بهینه سازی نظام عوارض نوسازی، شناسایی منابع جدید درآمد پایدار ، تشویق و فرهنگ سازی مشارکت عمومی مطرح شد.
    در ادامه گزارش معاونت اداری و مالی برخی از اقدامات انجام شده در خصوص افزایش سهم درآمدهای پایدار شامل بهبود و تشکیل وصول عوارض، بهبود و تسهیل وصول عوارض نوسازی و صنفی نیز ارایه شد.
    در راستای تحقق بودجه اقتصاد مقاومتی نیز مواردی شامل پیگیری مطالبات شهرداری از ادارات دولتی، تدوین لایحه و اخذ مصوبه خروج از رکود، تدوین و اخذ شیوه نامه ورود به محدوده در مناطق غیربرخوردار، بازنگری در برخی گردشتگاهها و تعرفه ها برای مساعدت شهروندان و ... مطرح شد .
    در خاتمه نیز به دستور شهردار مقرر شد کمیته و کارگروه تعریف درآمدهای پایدار توسط معاونت اداری و مالی تشکیل شود و ساز و کار ارایه لایحه در این رابطه نیز دیده شود.

    تعداد بازدید: 140
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
تلفن : 05132244206
فاکس : 05132244207
پست الکترونیک : planning@mashhad.ir

میدان شهدا،ساختمان توسعه شهرداری،طبقه چهارم

تلفن:روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی  05138491451

آدرس :
   کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد  و تامین و به روزرسانی محتوای توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد انجام میگردد
    طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد