• پنج شنبه،31 خرداد 1397
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری    
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 133
    کد: 120874
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۰۸

    آمارنامه شهر مشهد در راستای اقتصاد مقاومتی تهیه شد

    در این آمارنامه 585 جدول با اطلاعات تخصصی مربوط به حوزه‌های مختلف، 92 نقشه در 17 فصل و در قالب 510 صفحه وجود دارد.
    آمارنامه شهر مشهد در راستای اقتصاد مقاومتی تهیه شد

     مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد از تهیه آمارنامه شهر مشهد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در جهت شفاف‌سازی اطلاعات و آمارهای شهر مشهد خبر داد.
    به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ، حسین عبدالله‌زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سازمان فاوای شهرداری مشهد برگزار شد، بیان کرد: 72 درصد جمعیت کشور در شهرها مستقر هستند و هم‌اکنون تمرکز 45 درصدی در کلانشهرها و به خصوص در شهر مشهد وجود دارد که شهرداری مشهد به عنوان دومین کلانشهر مذهبی جهان و به عنوان نهاد خدمت‌رسان، سهم مهمی را در فرهنگسازی و ایجاد بسترهای نوین در ارائه خدمت مطلوب به شهروندان دارد.
    وی عنوان کرد: در این راستا نیز مدیریت آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد، ارائه آمار و اطلاعات صحیح با استفاده از ابزارهای دقیق و در قالب‌های مختلف را عهده‌دار است و به دنبال فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بسترهای نوین در تمامی دستگاه‌های اجرایی است.
    عبدالله‌زاده یکی از بسترهای توسعه کشورها را بانک‌های اطلاعاتی و اطلاعات و آمارهای دقیق دانست و افزود: که اگر دقیق عمل شود، میزان موفقیت در دستگاه‌های اجرایی نیز به نوبه خود بیشتر خواهد شد.
    وی خاطرنشان کرد: سه حلقه توسعه‌ای چون آمار و اطلاعات، برنامه‌ریزی و مدیریت برای سازمان، شهر و کشور مطرح است که آمار و اطلاعات دقیق به برنامه‌ریزان مجموعه مدیریت شهری کمک و کار مدیران را در پیشبرد سیاست‌ها تسهیل خواهد کرد.
    مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد ادامه داد: طبق برنامه پنج ساله دوم کشور، تمام دستگاه‌های اجرایی کشور در سال 73 مکلف به ایجاد نظام آماری متناسب با نیازهای آماری شدند که در این راستا خوشبختانه نظام‌نامه آماری شهرداری مشهد در سال 84 تهیه شد.
    عبدالله‌زاده گفت: در این نظام‌نامه نقشه استراتژی، آمار روزآمد، قابل اعتماد و مورد نیاز مردم و محققان در عرصه مدیریت شهری در شهرداری مشهد تعریف شده است.
    وی ابراز کرد: ما پیگیر آن هستیم که آمارها براساس نیازسنجی‌ها انجام شود و ضمن افزایش دانش آماری، میزان اعتماد و باور استفاده از این آمارها را افزایش دهیم.
    عبدالله‌زاده اعلام کرد: شورای‌ اسلامی شهر مشهد در سال 79 شهرداری را به تولید آمارنامه شهری براساس نیازهای شهری مکلف کرد که بر این اساس شانزدهمین آمارنامه شهرداری در سال 95 با ویژگی‌های مطابق با استانداردهای سازمان آمار طراحی و تهیه و به شورای اسلامی شهر ارائه شد.‌
    وی تاکید کرد: در این آمارنامه 585 جدول با اطلاعات تخصصی مربوط به حوزه‌های مختلف، 92 نقشه در 17 فصل و در قالب 510 صفحه وجود دارد.
    مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد گفت: ما 155 دستگاه اجرایی، آموزشی، مالی و بیمه را برای جمع‌آوری اطلاعات شناسایی کرده‌ایم و مکاتباتی را با آنها انجام داده‌ایم که از این میزان 83 دستگاه با ما همکاری داشته‌اند.
    عبدالله‌زاده اضافه کرد: از 83 دستگاه اجرایی، 52 دستگاه اجرایی، از 35 موسسه آموزشی 21 موسسه، از 41 موسسه مالی 8 موسسه و از 17 بیمه، دو بیمه با ما در تهیه آمارنامه همکاری داشته‌اند که امیدواریم در دوره‌های بعدی شاهد همکاری بیشتری از سوی نهادها باشیم.
    وی تصریح کرد: فهم مشترک از خدمات شهری مبتنی از شواهد آماری، ایجاد تعامل بین دستگاه‌های موثر، ترغیب و تشویق برنامه‌ریزان در راستای حل مشکلات شهر و معرفی توانمندی و سطح شاخص‌های شهر مشهد برای ترغیب سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری از جمله کاربردهای این آمارنامه برای شهر مشهد محسوب می‌شود.
    عبدالله‌زاده همچنین افزود: دسترسی آزادانه به آمار شهر به‌ ویژه برای محققان و برنامه‌ریزان و تامین نیازهای اطلاعاتی مدیران شهری، اطلاع‌رسانی خدمات ارائه شده از اهداف دنبال شده در این آمارنامه به شمار می‌آید.
    تهیه آمارنامه برای شهر مشهد و سالنامه برای مدیران شهری
    وی یادآور شد: آمارنامه برای شهر و سالنامه آماری به ‌طور خاص برای شهرداری تهیه می‌شود که نسبت به آمارنامه قدمت کمتری دارد و از سال 89 تهیه آن آغاز شده است.
    عبدالله‌زاده بیان کرد: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به سمت ثبتی‌سازی اطلاعات آماری از دیگر سامانه‌ها در شهرداری حرکت کرده است.
    وی اظهار کرد: فرمت اولیه آمارها در سامانه صبا تهیه و رابطان آماری اطلاعات را پر می‌کنند و توسط حوزه‌ها مقایسه می‌شود.
    مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد ابراز کرد: ما در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات بالغ بر 150 نرم‌افزار مربوط به حوزه‌های مختلف شهرداری داریم که گزارش نهایی آن به عنوان منبعی برای ثبتی‌سازی پیگیری می‌شود.‌
    عبدالله‌زاده عنوان کرد: سالنامه امسال در خرداد ماه 96 با 226 جدول و 366 صفحه اطلاعات تهیه خواهد شد.
    89 درصد پیشرفت در اقلام آماری شاخص‌های شهرداری مشهد
    وی تصریح کرد: شهرداری مشهد تاکنون سه برنامه عملیاتی در معاونت برنامه‌ریزی داشته که به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده است که آخرین برنامه عملیاتی برای سال‌های 93 تا 97 تهیه و به تصویب شورای اسلامی شهر مشهد رسیده است.
    عبدالله‌زاده اعلام کرد: از ابتدای سال 92، 399 شاخص و 1521 قلم آماری برای برداشت شاخص‌ها در این برنامه تعریف شده‌ که به تفکیک در سامانه صبا بارگذاری شده است.‌ از این تعداد 947 قلم کمی،27 کیفی، 32 نظرسنجی، 6 مطالعاتی و 509 قلم ضرایب بوده است.
    وی خاطرنشان کرد: همچنین ما توانسته‌ایم این اقلام آماری را به 2018 قلم آماری برسانیم و 89 درصد پیشرفت داشته‌ایم تا بتوانیم با توجه به تغییر تحولات در شورای شهر تعریف استانداردی داشته باشیم.
    عبدالله‌زاده عنوان کرد: تعاریف استاندارد مفاهیم و اقلام آماری یکی از مشکلات و اختلافات آماری است، چرا که تعاریف و مفاهیم یکسان نیستند و برداشت‌های مختلفی از آن‌ها می‌شود که مقایسه‌ای نبودن و جمع‌پذیر نبودن آمارها، اتلاف منابع مالی و کاهش اعتماد عمومی را به دنبال دارد.
    وی گفت: در سال 86 شورای اسلامی شهر، شهرداری را مکلف کرد هر 3 ماه یکبار گزارش فصلی خود را از روند امور اداری ارائه دهد که تاکنون 28 گزارش در 4 فصل و هشت موضوع در قالب 123 جدول آماری به شورا ارائه شده‌ که میزان پروانه‌های ساختمانی، پایانکار، جرایم تخلفات بررسی شده در کمیسیون ماده صد و... را در خود دارد.
    امکان جمع‌آوری اطلاعات در سطوح پایین سازمانی توسط سامانه صبا
    مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد در ادامه به معرفی چند سامانه پرداخت و ابراز کرد: سامانه صبا، سامانه برداشت اطلاعات با هدف یکپارچه‌سازی اطلاعات است که در مجموعه شهرداری مستقر شده ‌که به‌دنبال جمع‌آوری اطلاعات در سطوح پایین سازمانی با حذف هرگونه واسطه است.
    عبدالله‌زاده بیان کرد: سامانه آمار همراه نیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی طراحی شده است و با توجه به اینکه جمع‌آوری مباحث آماری زمانبر است و امکان دارد در انتشار آن بی‌دقتی صورت بگیرد، از سوی دیگر روش‌های سنتی نیز پر هزینه‌اند که این امر ما را به سمت سامانه موبایلی آماری حرکت داده است.
    وی خاطرنشان کرد: این سامانه با مشارکت پارک علمی و فناوری و با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت افلاین و آنلاین طراحی شده است.
    عبدالله‌زاده گفت: در طراحی این سامانه استفاده از آخرین تکنولوژی وب و موبایل، انتشار ساده و سریع، امکان اظهارنظر و ثبت درخواست، اشتراک گذاری اطلاعات و... اتخاذ شده است.
    وی ادامه داد: تیراژ آمارنامه شهرداری 500 عدد بوده است و این آمارنامه برای کل دستگاه‌ها، شورای شهر، سایر کلانشهرها، دانشگاها، موسسات آموزشی و... ارسال خواهد شد.
    مدیر آمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد عنوان کرد: سالنامه آماری نیز به صورت EBOOK در اختیار کلیه مدیران معاونت‌ها، سازمان‌ها و مناطق و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد قرار می‌گیرد.
    عبئالله‌زاده در پایان افزود: در سامانه صبا فرمت مخصوص دستگاه‌ها بارگذاری شده است و ابزارهای صحت‌سنجی نیز وجود دارد و در مورد سالنامه نیز جلسات مختلفی با حوزه‌های متعدد سازمان انجام می‌شود به طوری که درباره سالنامه 77.6 درصد صحت سنجی داشته‌ایم.

    تعداد بازدید: 133
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
تلفن : 05132244206
فاکس : 05132244207
پست الکترونیک : planning@mashhad.ir

میدان شهدا،ساختمان توسعه شهرداری،طبقه چهارم

تلفن:روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی  05138491451

آدرس :
   کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد  و تامین و به روزرسانی محتوای توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد انجام میگردد
    طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد