•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 44
   کد: 151488
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۲۳

   حذف موازی کاری ها و تفکیک وظایف از اهداف و برنامه های اصلی مدیریت تشکیلات شهرداری است

   مدیرکل تحول دفتر نوسازی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد از حذف موازی کاریها و تفکیک وظایف در ساختار روابط بین الملل خبر داد.
   حذف موازی کاری ها و تفکیک وظایف از اهداف و برنامه های اصلی مدیریت تشکیلات شهرداری است

   به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد که در نشست بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های دیپلماسی شهری کلانشهرهای ایران که به میزبانی شهرداری مشهد و با حضور دکتر داریوش صولت، مشاور معاونت دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن اشاره به بحث ساختار تشکیلاتی حوزه دیپلماسی شهری اظهار کرد: ما در بحث ساختار از دید فرآیندها به این موضوع نگاه کردیم.
   هدی پیروی ادامه داد : در هر سازمان دو رویکرد تمرکز و عدم تمرکز وجود دارد که الزاما، استفاده از هر کدام از آنها به تنهایی در شهرداری مشهد موفق نبوده است و راهکار بینابینی موفق تر بوده است نمونه آن هم اجرای آموزش و پژوهش در شهرداری است .
   در حوزه بین الملل نیز درموضوعاتی مثل ایجاد دفاتر همکاری علمی - تخصصی دردیگر کشورها و یا ایجاد دفاتر سایر کشورها در مشهد نیاز به ارتباط با آنان، مطالعات بین المللی ،و انجام کار تحقیقاتی گروه همکاری های علمی تخصصی بین الملل، بین الملل می تواند حقله رابط همکاری باشد که در این مبحث نیز دید برنامه ریزی برای انجام کار لازم و ضروری است .
   وظیفه ما در شهرداری مشهد که کل ساختار شهرداری مشهد را در دست طراحی و اجرا دارد ،نگاه حذف فرآیندهای موازی متداخل و فاقد ارزش افزوده بوده و در برخی موارد که کارهای موازی صورت میگیرد با تفکیک و تقسیم وظایف می توان آن را ساماندهی نمود و برنامه ریزی کاملا تفکیک شده خواهد بود .
   مدیرکل تحول دفتر نوسازی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد به ساختار تشکیلاتی دیگر کلانشهرها نیز اشاره کرد و اظهار کرد : مطالعاتی در خصوص بررسی ساختار مصوب چندین کلانشهر از جمله، کرج، اصفهان، شیراز انجام شد .در ساختار تشکیلاتی و مصوب شهرداری کرج کارشناس روابط خارجی، مترجم، روابط بین المل و تشریفات مشاهده می شود که به نظر ما توقعی که از آن اداره می رود فرآیندهای تخصصی روابط عمومی خارجی ازجنس تشریفات و تبلیغات هست. و از این اداره نباید توقع داشت علمی- تخصصی باشد، در شهرداری مشهد نیز اداره روابط بین الملل با حفظ وظایف تخصصی خود جانمایی شده است.
   پیروی همچنین افزود : گروه همکاریهای علمی تخصصی بین الملل ذیل معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی دیده شده ، به عبارتی دیگر تفکیک فعالیت های بین المللی علمی و تخصصی و انجام تبلیغات و تشریفات از جنس روابط بین الملل انجام شده است و ما معتقدیم در ساختار تشکیلاتی گروه همکاریهای بین الملل علمی وتخصصی باید زیرمجموعه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی باشد، تا بتواند به این جنس وظایف شهرداری پاسخ دهد.
   مدیرکل تحول دفتر نوسازی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد به طور مثال به ساختار گروه شهر خلاق نیز اشاره داشت و بیان کرد : ما در ساختار شهرداری مشهد گروه شهر خلاق را داریم که مستقیما زیر نظر معاونت برنامه ریزی هست. گروه شهر خلاق یکی از وظایفی که دارد برندینگ شهری، ساماندهی افراد خلاق و نوآور، سعی در استفاده از ایده های خلاقانه شهری و ... هست در همین گروه شهر خلاق انتظار می رود درجایی که شهر خلاق فراتر از پروتکل داخلی ما بخواهد کار کند، باید با گروه همکاریهای بین الملل هماهنگی نماید تا اجرای پروتکل های بین المللی را محقق سازد.
   اگر با این دید به مسئله گروه همکاریهای بین الملل علمی و تخصصی نگاه کنیم می بینیم که تداخل وظیفه ای با حوزه روابط عمومی و امور بین الملل ندارد .مثلا پست مترجم در روابط عمومی وظیفه اش ترجمه اخبار و مصاحبه اختصاصی خبر با مهمانان خارجی هست و وظیفه مترجم در این گروه ترجمه متون تخصصی و انجام مطالعات علمی است.

   تعداد بازدید: 44
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما