•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 32
   کد: 151492
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۲۳

   فعالیت ها در ایران در زمینه دیپلماسی شهری مستمر و مداوم نیست

   رئیس گروه همکاریهای بین الملل علمی و تخصصی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد از مستمر و مداوم نبودن فعالیت های دیپلماسی شهری در کشور سخن گفت.
   فعالیت ها در ایران در زمینه دیپلماسی شهری مستمر و مداوم نیست

   به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در نشست بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های دیپلماسی شهری کلانشهرهای ایران که به میزبانی شهرداری مشهد و با حضور دکتر داریوش صولت، مشاور معاونت دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه برگزار شد گفت: بحث بین المللی در شهرهای ما مغفول مانده است و ساختار و جایگاه مناسبی ندارد .
   اصفهانی زاده گفت: با توجه به اثرات موثر جذب گردشگر به عنوان یکی از پردرآمدترین فعالیت های اقتصادی در دنیا ، در کشور ما به دلیل عدم عضویت و تعامل با نهادهای و سازمان های بین الملل ، عدم توفیق در جذب گردشگر خارجی و دستیابی به جایگاه بین المللی با معرفی ظرفیت های موجود کشور، دیپلماسی شهری به نحو درست و صحیحی فعالیت نداشته است
   وی همچنین تصریح کرد : هم اکنون شهرهای مختلف جهان برای جذب هرچه بیشتر توریست، به رقابت با یکدیگر می پردازند زیرا گردش مالی بسیاری در شهرهای دنیا از این بابت در حال انجام هست و دیپلماسی شهری را دارای ارزش کرده است ، اما متاسفانه همانطور که مطرح شد در کشور ما این فعالیتها (دیپلماسی شهری) مدام و مستمر نیست.
   وی در ادامه به تحولات دنیای امروز به عنوان یکی از عوامل موثر در استفاده از دیپلماسی شهری اشاره داشت و عنوان کرد:جهانی شدن و کمرنگ شدن مرزها، انقلاب علمی و فن آوری های نوین در عرصه ارتباطات، سهم فزاینده شهرها در تولید ناخالص ملی و گردش سرمایه، و رشد فزآینده شهرنشینی و اهمیت یافتن شهرها در عرصه جهانی ایجاب میکند که در این عرصه به نحوی جدی و بهتر از قبل ورود داشته باشیم .
   وی با طرح این سئوال که چرا ما نیاز به دیپلماسی شهری داریم ؟ گفت : در راستای نیاز کشورها به استفاده از دیپلماسی عمومی در راستای منافع ملی، رقابت شهرها بر سر منافع و منابع مالی و انسانی در عرصه منطقه ای و بین المللی و نیز داشتن بستر لازم برای تاثیرگذاری و تبادل تجارب جهانی نیز بی تاثیر نیست.
   اصفهانی زاده در ادامه به ساختارهای مختلف برای تعامل بین المللی نیز اشاره داشت و بیان کرد: در بررسی و مطالعه ساختارهای تشکیلاتی امور بین الملل شش شهر دنیا از جمله :آنکار، آتلانتا، ملبورن، استکهلم، دبی و برلین مشاهده شد که این شهرها به طور کلی از سه ساختار کلی کاملا متمرکز، نمیه متمرکز و استقلال زیرمجموعه ها تبعیت میکنند.
   وی ادامه داد : صرف نظر از نوع ساختار تشکیلاتی آنها ،همچنین مشاهده شد که بسیاری از این شهرها فعالیتهای گسترده ای را به منظور جهانی کردن شهرهای خود و استفاده از ظرفیت های بین المللی انجام داده اند. آنچه مشهود است اهمیت دادن و ورود این شهرها به حوزهها و فعالیت هایی نظیر عضویت و تعامل با نهادهای و سازمان های بین الملل، ترفیع سرمایه گذاری خارجی، گردشگر خارجی، گسترش ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و علمی با شهرهای مشخص در قالب خواهرخواندگی، برندسازی و ترفیع جایگاه بین المللی شهر و معرفی ظرفیت های موجود، تلاش برای میزبانی شرکت های و سازمان های بین المللی و رویدادهای مهم جهانی و منطقه ایی، بازاریابی و تجارت بین المللی، تاثیرگزاری بر سیاست های بین المللی، آنان را به شهرهایی موفق در زمینه دیپلماسی شهری تبدیل کرده است .
   رئیس گروه همکاریهای بین الملل علمی و تخصصی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در خاتمه اظهار امیدواری کرد تا دیپلماسی شهری در کشورمان بهتر از قبل عمل نماید.

   تعداد بازدید: 32
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما