• پنج شنبه،31 خرداد 1397
 • ورود
 
     
   • آمار و برنامه ریزی
    آمار و برنامه ریزی

    آمار و برنامه ریزی

    کد اطلاعیه: 3065185
    تاریخ ثبت: ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
    تعداد بازدید:321

    روز آمار و برنامه ریزی آنقدر اهمیت دارد که امروزه کمتر کسی نسبت به اهمیت آمار و برنامه ریزی در زندگی مردم ناآگاه است . حتی این اهمیت چنان زیاد است که اول آبان ماه به عنوان روز جهانی آمار توسط سازمان ملل نامگذاری شده است، تا مردم به اهمیت آن پی ببرند .
    آمار ، در گذشته‌های نه‌چندان دور، بیشتر در جهت رفع نیاز حاکمان بود و مردم عادی ضرورتی به دانستن آن نداشتند زیرا تاثیری در زندگی آنان نداشت. اما درحال حاضر، آمار نه تنها مورد نیاز دولت بلکه نیازی برای عموم مردم است.
    در حال حاضر، نگاه و بینش فرد کشاورزی که در گذشته و در زمین کوچک کشاورزی خود محصولی را فقط برای رفع نیاز خانواده‌اش تولید می‌کرد و برایش مهم نبود که دیگری چقدر تولید کرده، متفاوت شده است امروز برای کشاورز مهم است که خودش، همسایه‌اش، کشاورزان شهر، کشاورزان شهرهای دیگر، کشاورزان کشورش و کشاورزان کشورهای دیگر چقدر از فلان محصول را و با چه قیمتی تولید کرده‌اند. دانستن این آمارها برایش لازم است، زیرا در میزان درآمدش موثر است.
    به عبارتی دیگر درحال حاضر آمارها نزد مردم، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده؛ زیرا با توجه به رشد جمعیت ـ در سطح ملی و بین‌المللی ـ نمی‌توان به سادگی از کنار حال و آینده تامین نیاز‌های این جمعیت گذشت و این مهم در صورتی قابل مدیریت است که بتوان به آمار درستی از نیاز‌های انسانها و منابع موجود دسترسی پیدا کرد.
    از سویی دیگر ، تهیه و تولید آمارها، تحلیل و برنامه ریزی و استفاده درست از آمار ها نیز کار چندان ساده‌ای نیست.
    ضرورت این امر در شهرداری مشهد بر کسی پوشیده نیست. همه میدانندکه آمار و اطلاعات درست ، دقیق و بهنگام موجب تسهیل امر برنامه ریزی در سطح مدیریت شهری می شود، و مدیران بهتر می توانند به وسیله آن به نیازها و درخواست های مخاطبان (شهروندان ) پاسخ دهند.
    مدیریت آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد در مجموعه شهرداری مشهد با اهدافی همچون، تهیه اطلاعات و آمارهای صحیح و به هنگام شهری، تحلیل اطلاعات صحیح و به هنگام سازمانی، تحلیل اطلاعات صحیح و به هنگام شهری تشکیل شده است. و تلاش می‌کند از بی نظمی داده ها و اطلاعات نیازسنجی نشده جلوگیری کند..
    امید است به بهانه روز جهانی آمار حرکت‌هایی شروع شود تا آمار جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا کند.
    علیرضا فیضی
    رییس روابط عمومی حوزه معاونت برنامه ریزی و توسعه

تلفن : 05132244206
فاکس : 05132244207
پست الکترونیک : planning@mashhad.ir

میدان شهدا،ساختمان توسعه شهرداری،طبقه چهارم

تلفن:روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی  05138491451

آدرس :
   کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد  و تامین و به روزرسانی محتوای توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد انجام میگردد
    طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد