• دوشنبه،03 اردیبهشت 1397
 • ورود
 
     
   • راستی شما کتاب پژوهش شهرداری را تهیه کردید؟
    راستی شما کتاب پژوهش شهرداری را تهیه کردید؟

    راستی شما کتاب پژوهش شهرداری را تهیه کردید؟

    کد اطلاعیه: 3273852
    تاریخ ثبت: ۱۳۹۵/۰۹/۲۴
    تعداد بازدید:281

    نوشتن مانند هر کار دیگری نیاز به فراهم کردن یه سری مقدمات دارد به عبارتی یه سری نکات را باید رعایت کرد زیرا با نوشتن می توان مسایل و مشکلات را بازگو کرد ، دانش و تجربه خود را در اختیار دیگران قرار داد و در این کار ورزیدگی و تبحر پیدا کرد حتی نوشتن خود باعث به وجود آمدن خلاقت و ایده های نو در ذهن می شود و ناخودآگاه برای این که بهتر بنویسیم ناچاریم مطالعه کنیم پس از سویی دیگر باعث رشد و آگاهی انسان می شود.
    متاسفانه اکثر ما عادت کرده‌ایم ‌که‌ چشم بسته هر چیزی را قبول کنیم. یاد نگرفته‌ایم ‌که ‌هر مسئله‌ و مشکلی را با تحقیق و پژوهش انجام دهیم و مشکلات را خودمان حل کنیم. تقلید جای پژوهش و تحقیق را گرفته‌ و این‌ جزئی از فرهنگ ما شده است. دانشجو فقط می خواهد مطالب آماده (کتاب یا جزوه‌های‌استاد) را بخواند و امتحان دهد و با تحقیق و پژوهش بیگانه ‌است.
    حال اگر قرار باشد مقاله ، تحقیق، کتاب، و پایان نامه بنویسیم باید از قبل برنامه ریزی کرده و سرمایه ای جمع کنیم ، اشتباه نکنید شاید برنامه ریزی کردن برای کنارگذاشتن مقداری پول برای این کار مفید باشد، اما مهمترین سرمایه برای‌ نوشتن‌، داشتن‌ مطالعه‌ کافی‌ و برخورداری‌ از دانش‌ لازم‌ در حوزه‌ موضوعی‌ مورد علاقه‌ است‌.
    اما یکی دیگر از مهمترین مسایلی که شاید اغلب ما فراموش می کنیم و به آن بی توجهیم ماندگاری و دیده شدن مطلب است به عنوان مثال همین که بازتاب خبری را در رسانه ها جمع کرده و به بولتن تبدیل کردیم و گزارش را به مدیر ارایه دادیم فکر میکنیم کارمان تمام شده و این معظلی است که متاسفانه همه ما کارمندان اداری به نوعی انجام میدهیم. سعی کنیم تا مطلب ما دیده شود. و مخاطبان بیشتری را جذب نماید.. بگذارید در این مورد مثالی بیاورم.
    دکتر حمیدرضا جمالی مهموئی، استاد دانشگاه خوارزمی، در نشستی که صبح پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391در سالن کارنامه نشر تهران برگزار شد، درباره چگونگی بالا بردن اثربخشی یک مقاله پژوهشی سخنانی را مطرح کرد و گفت: هدف نهایی هر پژوهش، باید اثرگذاری بر بخش‌های مختلف باشد . وی در بخشی از سخنان خود به مطلبی اشاره کرد که بیشتر به موضوع بحث ما نزدیک است. وی گفت:.... گرچه تولید مقالات علمی در کشور ما، نسبت به سال‌های گذشته، 20 تا 30 برابر شده اما نمی‌توان نمود آن را در کشور دید. این مقالات تأثیرگذار نبوده‌اند و سبب رفاه اجتماعی یا پیشرفت نشده‌اند.
    در این میان و با گذشت سالها توجه مدیران ارشد شهری به مقوله پژوهش بیشتر شده است و من این نمود را در نمایشگاه پژوهش و فناوری استان اذرماه امسال (1395 )مشاهده کردم. تلاش اکثر دستگاههای دولتی در ارایه پروژه ها و طرح های پژوهشی تحسین برانگیز بود.
    به عنوان نمونه : از تقسیم بندی غرفه های دانشگاه فردوسی مشهد در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری به 4 بخش آموزشی – پژوهشی – فناوری و مرکز رشد و برگزاری نمایشگاه تخصصی کتب دانشگاهی با 15 هزار جلد به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در 22 غرفه گرفته تا ارایه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه شهرداری مشهد که با استقبال چشمگیر مواجه شد.
    به گفته محمد مهدی کریمی مدیریت پژوهش و مطالعات راهبردی شهرداری مشهد :در سال ۹۵، حدود ۷۰ عنوان پژوهش در شهرداری مشهد مشخص شده که ۴۶ پژوهش هم‌اکنون در حال اجرا بوده و همچنین ۱۸ پژوهش به اتمام رسیده است و ۲۶ مورد نیاز به پژوهشگر دارد که بر اساس فراخوان ارائه شده در سایت مدیریت پژوهش به آدرس https://mrdm.mashhad.ir انتخاب می‌شوند. عرضه حدود ۳۰ عنوان پژوهشی مورد نیاز شهرداری مشهد برای ارائه به حوزه‌های دانشگاهی و ارایه کتابی در حوزه پژوهش با عناوین پژوهش‌هایی که از سال ۸۱ تا کنون تهیه شده است و در ادامه شناسایی 140 طرح نوآورانه و کالا که قابلیت تامین از طریق شرکت های دانش بنیان را داشته که از این تعداد، قرارداد ۷۰ مورد بسته شده است و در حال تولید هستند.
    وی در خصوص هزینه‌های طرح‌های نوآورانه، ابراز کرد: ۵ میلیارد تومان برای طرح‌های نوآورانه اعتبار هزینه شده که این رقم مربوط به تولید قطعه اولیه است، همچنین طرف قرارداد ما نیز شرکت‌های دانش بنیان، پارک علم و فناوری و دانشگاه ها است.... امید است هر ساله سهم بیشتری از بودجه به امر پژوهش اختصاص یابد و ما در سال آینده با ارایه حجم وسیعی از دستاوردهای پژوهشی و فناورانه شهرداری مشهد مواجه شویم. راستی شما کتاب پژوهش شهرداری را تهیه کردید؟

    علیرضا فیضی

    رییس روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد

تلفن : 05132244206
فاکس : 05132244207
پست الکترونیک : planning@mashhad.ir

میدان شهدا،ساختمان توسعه شهرداری،طبقه چهارم

تلفن:روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی  05138491451

آدرس :
   کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد  و تامین و به روزرسانی محتوای توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد انجام میگردد
    طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد