چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۰۴ ۵۴
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
بزنگاه تاریخی، پله های توسعه و چالش های استارتاپها

تحلیل معاون وزیر ارتباطات از اقتصاد پساکرونا

بزنگاه تاریخی، پله های توسعه و چالش های استارتاپها

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقدمه خود گفت: شاید برای اولین بار پس از جنگ جهانی همه دنیا درگیر یک بحران یا مسئله هستند که منجر به یک همدلی جهانی بین جوامع مختلف شده و امروز همه دارای دردهای مشترک هستند. این قضیه شاید تنها وجه مثبت حوزه اجتماعی تغییرات جدید باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، امیر ناظمی ادامه داد: نام استارتاپ به‌ واسطه سن پایین به ‌واسطه سن پایین یک کسب‌وکار به آن اطلاق نمی‌شود بلکه دو ویژگی اساسی استارتاپ آن را لایق چنین لقبی می‌کند؛ یکی آنکه مدل کسب‌وکار جدید ارائه می‌دهند و دارای نوآوری باشند و دوم آنکه قابلیت مقیاس‌پذیری و قابلیت رشد داشته باشند.
درواقع یک کسب‌وکار مقیاس‌پذیر باید بتواند با داشته‌های موجود و با کمترین تغییر در منابع، خروجی‌های بیشتری را بگیرد.

تغییر ناگزیر رویکردها و رفتارها

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان مطلبی از کتاب «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» گفت: عجم اوغلو نویسنده و پژوهشگر در این کتاب به واژه بزنگاه‌های تاریخی اشاره می‌کند. بزنگاه‌ها به مواقعی اشاره دارد که جامعه با بحرانی روبه‌رو شده و پس‌از آن به حالت قبل باز نمی‌گردد. کتاب به بیماری طاعون خیارکی اشاره دارد که براثر آن نیروی کار فراوانی که روی مزارع کار می‌کردند جان خود را از دست دادند. به این دلیل نیروی کار ارزش پیداکرده و این موضوع تغییرات اجتماعی اقتصادی و سیاسی را در اروپا باعث شد در عین اینکه ناکارآمدی نهادی مانند کلیسا هم به چشم آمد.

به نظر می‌رسد بزنگاه‌های تاریخی برخلاف ظاهر ترسناک خود بیشتر اوقات تأثیرات جدی بر سیر توسعه و تحول کشورها گذاشتند. شاید کرونا به‌ نوعی چنین تغییری در زندگی ما ایجاد می‌کند. پیش‌از این پذیرش برگزاری جلسات مجازی و ویدیو کنفرانس و... بسیار دشوار بود اما وقتی به خود نگاه می‌کنیم می‌بینیم که به‌ راحتی چه تغییراتی را پذیرفته‌ایم و این تغییرات جزئی از زندگی ما شده‌اند.
سؤال مهم آن است که آیا بعد از کرونا به حالت قبل برمی‌گردیم؟ به نظر من بعید است که چنین برگشتی انجام شود و برخی تغییرات و تحولات برگشت‌ناپذیر می‌نماید.

پیش از کرونا سقف تبادل روزانه داده در کشور عددی بالاتر از ۲ ترا بیت بر ثانیه بود اما امروز این عدد به چهار و نیم ترا بیت رسیده است. حتی با دقیق­ترین برنامه‌ریزی‌ها نیز امکان افزایش این میزان از تقاضا وجود نداشت. به نظر بنده وجوه فناورانه زندگی به حالت پیش از کرونا بازنمی‌گردد؛ تجربه تماشای فیلم از اینترنت در منزل، خرید اینترنتی، کلاس آموزشی و تجربه‌های شبیه به این‌ها که موفق بوده و تصور بازگشت به گذشته در این موارد بسیار سخت است.

همچنین تجربه دورکاری که در شرکت‌های بزرگ اتفاق افتاد و شرکت‌های مانند فیس‌بوک تصمیم گرفتند که دورکاری نیروهای خود را ادامه دهند در کشور ما هم برخی از استارت­اپهای بزرگ همچنان دورکاری خود را لغو نکردند.

حوزه آی­تی؛ تلخی و شیرینی

ناظمی در این مقوله گفت: باوجودآنکه تلقی عامه بر آن بود که شرکت‌های آی­ تی در این دوران تحت تأثیر شرایط قرنطینه قرار نگرفته‌اند اما طبق تحقیقی که در وزارتخانه انجام دادیم مشخص شد ۸۰ درصد از شرکت‌های آی­ تی کشور در این دوره از این شرایط تأثیر منفی گرفتند.
در مثال واضح می‌توان به شرکت‌های خدماتی مسافری و ارسال کالا مثل تپسی و اسنپ اشاره کرد که به‌وضوح با افت مشتری روبرو شدند همچنین شرکت‌هایی که خدمات در منزل را ارائه می‌کردند مانند استادکار آچاره و غیره.

اتفاق مهم اما آنجاست که باور مردم نسبت به کسب‌وکارهای حوزه آی تی افزایش‌یافته و تقاضا برای این کسب‌وکارها بیشتر شده است. درواقع کسب‌وکارهای سنتی تمایل به ورود به این حوزه و فعالیت به‌صورت آی ­تی را از خود بروز داده‌اند.

راه‌اندازی سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی مختلف در همین ایام یکی از نشانه‌های این وضعیت است. یکی از دلایل این اقبال می‌تواند آن باشد که در دوره قرنطینه به‌وضوح مشاهده شد کسب‌ وکارهای آی­ تی ضرر کمتری تحمل کرده و یا برخی از آن‌ها سوددهی نیز داشته‌اند. این رویه سبب ایجاد نگرش مثبت در عامه مردم نسبت به حوزه آی ­تی کسب‌وکارها شده است.

اقتصاد سیاسی؛ بحران آی­ تی

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: وقتی در مورد اقتصاد و توسعه صحبت می‌کنیم هیچ زیربخشی نمی‌تواند به‌ صورت ایزوله و مستقل از فضای اقتصادی بماند. وقتی فاصله کشور ما با دنیا افزایش پیداکرده و امکان حضور بین‌المللی ما کاهش داشته این شرایط به حوزه آی­ تی نیز سرایت می‌کند.

کسب‌وکارهای آی­ تی نمی‌توانند خود را مستقل از فضای کلان اقتصادی ببینند و شرایط سیاسی و اقتصادی عمومی کشور بر شرایط کاری کسب‌وکارهای نوین نیز تأثیرگذار خواهد بود ازجمله مهم‌ترین تأثیرات آن‌ها ورود به بازار بین‌المللی و ارائه خدمات به مردم سایر کشورهاست.