دوشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۱۰ ۳۲
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
نظارت بر ایمنی شهری با سامانه پایش تخلفات ساختمانی

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خبر داد؛

نظارت بر ایمنی شهری با سامانه پایش تخلفات ساختمانی

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد از به‌کارگیری سامانه پایش تخلفات ساختمانی با هدف نظارت بر ایمنی شهری و رعایت ضوابط ساخت و ساز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر گفت: پلیس ساختمان با استفاده از این سامانه می‌تواند در هنگام بررسی‌های میدانی، به صورت آنلاین به سوابق، مجوزها و مشخصات پروانه‌ساخت ملک مورد نظر دسترسی پیدا کند و آن را با شرایط موجود تطبیق دهد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد افزود: گزارش تخلفات ساختمانی در سطح شهر، عمدتا از دو طریق گشت پلیس ساختمان و یا گزارش‌های رسیده از سامانه مردمی 137 شهرداری مشهد دریافت می‌شود که در هر دو حالت، کاربران اکیپ گشت می‌توانند اقدامات لازم را با استفاده از سامانه مذکور انجام دهند.

وی با اشاره به امکانات پیش‌بینی شده در سامانه پایش تخلفات ساختمانی گفت: با توجه به نوع تخلفات احتمالی صورت گرفته در ساخت و ساز املاک، سطوح مختلفی از اقدامات در این سامانه پیش‌بینی شده که به دو صورت فوری و مرحله‌ای، بر حسب میزان ضرورت در دستور کار قرار می‌گیرد. در صورت مشاهده تخلف در ساخت و ساز، در مرحله اول به مالک اخطار داده خواهد شد و در صورت عدم توجه به اخطارها و یا تخلفات حادثه‌ساز که سبب مخاطراتی برای سایر شهروندان و تضییع حقوق عمومی شود، موضوع از طریق همین سامانه به مراجع قضایی و دادسرا ارجاع شده و مجوزهای لازم جهت اقداماتی همچون درخواست حکم ورود و پلمپ از قاضی کسب می‌شود.

رجائیان با تاکید بر کارکرد سامانه پایش تخلفات ساختمانی در تسهیل و تسریع رسیدگی به تخلفات در این زمینه افزود: در برخی موارد همچون گودبرداری‌های غیراصولی و یا ساخت و ساز ناایمن که عدم رعایت ضوابط ساخت و ساز، موجب خطرات و خساراتی برای همسایگان و سایر شهروندان می‌شود، سرعت عمل در رسیدگی و اقدام فوری حائز اهمیت است که با بهره‌گیری از این سامانه، زمان رسیدگی و اقدام مقتضی به چنین مواردی، به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون، بیش از سه هزار و 600 اخطار ایمنی و دو هزار و 260 اخطار پیگیری از طریق سامانه پایش تخلفت ساختمانی ثبت شده است. همچنین در مجموع بیش از 25 هزار اخطار توقف عملیات عمرانی و درخواست دستور پلمپ و حکم ورود از طریق این سامانه صورت گرفته و تعداد ملک‌های دارای اخطار در سامانه نیز بیش از 13 هزار مورد است. همچنین جهت کاهش بروکراسی اداری و حصول سریع‌تر نتیجه، سامانه مذکور امکان ابلاغ رأی و اخذ امضای دیجیتال در محل مراجعه و ارسال تصاویر تخلفات به مرکز، به صورت آنلاین را دارد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای ساخت و سازها در کلان‌شهری همچون مشهد و ضرورت توجه به ضوابط ساخت و ساز، به‌کارگیری سامانه پایش تخلفات ساختمانی تأثیر بسیاری در افزایش سرعت عمل و دقت در رسیدگی به تخلفات احتمالی دارد تا از حفظ ایمنی و صیانت از حقوق شهروندان اطمینان حاصل شود.