یکشنبه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵ ۲۱
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
کتاب خلاصه بودجه شهرداری به زبان ساده

دفتر کل برنامه و بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد منتشر کرد؛

کتاب خلاصه بودجه شهرداری به زبان ساده

دفتر کل برنامه و بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد از انتشار کتاب خلاصه بودجه شهرداری به زبان ساده 1399 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، هم اکنون در سال 1399 شهر مشهد با بهره گیری از فرصت های منابع مختلف و نداشتن بدهی معوق که ناشی از تسویه بدهی ها در دو سال گذشته است، یکی از واقعی ترین بودجه های شهری کشور را دارد، که با درصد تحقق بالا در بخش های مختلف خصوصا در بخش عمرانی زیرساخت های شهر را در جهت اهداف برنامه پیش می برد.
نظام بودجه کمک موثری در برنامه ریزی، هماهنگی و کنترل فعالیت های سازمان دارد. کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در تلاش هستند، نظام بودجه ریزی خود را در یک فرآیند بهبود با تغییر به یک نظام عملکرد محور یا عملیاتی که در آن ارتباط بین اعتبارات بودجه ها و عملکرد دستگاه اجرایی شفاف و قابل درک است، نزدیک تر کنند و شهرداری مشهد سعی کرده است با ایجاد تعادل میان منابع و مصارف برنامه های توسعه ای چهار ساله را به بهترین نحو ممکن عملیاتی کند.
از آنجایی که توجه به شفافیت‌های مالی جزو اولویت‌ های مدیریت جدید شهری است؛ این کتاب سعی دارد با زبانی ساده و ادبیاتی روان، بودجه شهرداری مشهد را برای شهروندان با هر سطح دانشی توضیح دهد زیرا شهروندان حق دارند بدانند که هرسال چگونه از منابع آن ها به صورت مستقیم (عوارض) و غیرمستقیم (منابع و زمین‌های شهر) برداشت شده و در چه اموری هزینه می ‌شود.
در این کتاب که به همت دفتر کل برنامه و بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد تدوین شده، به کلیات بودجه سال 1399 اعم از اهداف، ماموریت ها، تهدید و فرصت های پیش رو اشاره شده و تلاش شده تا عموم شهروندان بتوانند با مطالعه این کتاب از نحوه هزینه کرد منابع شهرداری مطلع شوند.
مهم ترین مباحث مطرح شده در این کتاب در بخش منابع شامل؛ نگاهی به منابع درآمدی، درآمدها، اهم درآمد های ساختمانی شهرداری، اهم درآمد های غیرساختمانی شهرداری، فروش دارایی ها، استقراض و در بخش مصارف شامل؛ نگاهی به مصارف شهرداری، هزینه های جاری، اهم هزینه های جاری، نگاهی به سرمایه های انسانی شهرداری مشهد، هزینه های عمرانی، بازپرداخت بدهی ها، مقایسه درآمد و هزینه ها به تفکیک مناطق، سهم هر شهروند از حوزه های ماموریتی، آلبوم بودجه کلیه سازمان های شهرداری و افتخارات بودجه است.