سه شنبه, ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۱۰ ۳۶۲۸۷
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
2LHZiNi0INin2LPYqtmB2KfYr9mHINmIINin2YXZg9in2YbYp9iqINmH2YjYtNmF2YbYryDYr9mI2obYsdiu2YfigIzZh9in2Yog2KfYtNiq2LHYp9mD2Yog2KjYp9mK2K/ZiCDYr9ixINmF2LTZh9iv

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد تشریح کرد؛

روش استفاده و امکانات هوشمند دوچرخه‌های اشتراکی بایدو در مشهد

با آغاز ارائه خدمات عمومی دوچرخه‌های اشتراکی «بایدو»، مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با تشریح نحوه عملکرد سامانه مربوطه، جزئیات روش استفاده شهروندان از این سیستم را بیان کرد.

روش و هزینه استفاده از دوچرخه‌های «بایدو»

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان در این خصوص گفت: عموم شهروندان می‌توانند با نصب اپلیکیشن «شهر من» بر روی تلفن همراه خود، وارد بخش دوچرخه اشتراکی در آن شوند. پس از ایجاد حساب کاربری و ارائه درخواست استفاده از سامانه مربوطه، افراد می‌توانند با دسترسی به این سیستم، از هر یک از ایستگاه‌های سطح شهر دوچرخه را دریافت کرده و پس از طی مسیر، آن را در نزدیک‌ترین ایستگاه به مقصد خود پارک کنند.

وی در خصوص هزینه‌های استفاده از این دوچرخه‌ها برای شهروندان افزود: هیچ‌گونه حق عضویت سالانه‌ای برای ثبت‌نام در این سامانه دریافت نمی‌شود. استفاده روزمره از دوچرخه‌های اشتراکی «بایدو» تا 30 دقیقه برای عموم کاربران رایگان است و پس از آن به ازای هر نیم ساعت، یک‌هزار تومان هزینه خواهد داشت. همچنین در هنگام ثبت نام 30هزار تومان به عنوان ودیعه دریافت می‌شود که قابل برگشت است و 20هزار تومان بابت بیمه ورزشی یک‌ساله توسط شهروندان پرداخت می‌شود. عملیات مالی مربوطه نیز از طریق اپلیکیشن «شهر من» به صورت اینترنتی قابل انجام است و نیازی به هیچ‌گونه مراجعه حضوری نیست.

امکانات هوشمند

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد پیرامون امکانات سامانه دوچرخه‌های اشتراکی «بایدو» گفت: امکان مشاهده محل ایستگاه‌های استقرار دوچرخه‌ها و ظرفیت موجود در هر ایستگاه روی نقشه شهر که اطلاعات آن به صورت لحظه‌ای و آنلاین در اپلیکیشن «شهر من» ارائه می‌شود، دسترسی به این سیستم را برای شهروندان آسان‌تر کرده است. همچنین افراد می‌توانند جهت برنامه‌ریزی دقیق‌تر در وقت خود، دوچرخه را برای مدت زمان معینی، از قبل رزرو کرده و در زمان تعیین شده به ایستگاه مراجعه کرده و از آن استفاده کنند.

رجائیان با تأکید بر امکانات هوشمند سیستم دوچرخه‌های اشتراکی «بایدو» در مشهد تصریح کرد: برای استفاده از این دوچرخه‌ها، با اسکن کیوآرکد اختصاص‌یافته به هر دوچرخه توسط تلفن همراه شخص، قفل دوچرخه باز شده و قابل استفاده است. این قفل هوشمند، قابلیت کنترل از راه دور را نیز دارد و امکان باز کردن، بستن و فعال کردن سیستم امنیتی آن از طریق اینترنت وجود دارد.

وی با اشاره به تمهیدات صورت گرفته جهت حفظ امنیت و صحت عملکرد دوچرخه‌ها افزود: با توجه به نصب GPS بر روی هر یک از دوچرخه‌های اشتراکی، امکان تشخیص هوشمند سرقت در صورت استفاده غیرمجاز از آنها پیش‌بینی شده است. همچنین خرابی یا ایراد هر دستگاه دوچرخه، می‌تواند توسط کاربران و از طریق اپلیکیشن «شهر من» گزارش شود تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

تعداد و زمان استفاده

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد تعداد ایستگاه‌های در نظر گرفته شده در این خصوص را 67 ایستگاه عنوان کرد و گفت: به همت معاونت محترم حمل و نقل و شرکت توسعه ارتباطات ترافیکی، بخش عمده این ایستگاه‌ها در حال حاضر فعال شده است و مابقی آن‌ها نیز به تدریج وارد چرخه فعالیت می‌شود. در حال حاضر 200 دوچرخه در این سامانه در دسترس قرار دارد که به‌تدریج و با توجه به میزان استقبال شهروندان تعداد آن‌ها افزایش خواهد یافت.

رجائیان در خصوص زمان استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی گفت: شهروندان از ساعت 6 الی 20 هر روز می‌توانند از این دوچرخه‌ها برای تردد در سطح شهر بهره ببرند.

وی با اشاره به طی مرحله مقدماتی استفاده از دوچرخه‌های اشتراکی از زمستان سال گذشته اذعان کرد: با هدف سنجش میزان کارایی و برطرف کردن مشکلات احتمالی این سیستم، بهره‌برداری محدود از آن از اواخر دی‌ماه گذشته آغاز شد تا پس از اعمال اصلاحات لازم، در اختیار عموم شهروندان قرار گیرد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.4085807800293
Qt: 2.6745834350586