فرم مشاهده خبر
۱۳۹۷/۰۳/۰۱ ۰۹:۴۳ ۲۴۶
طبقه بندی: اخبار نظرسنجی
چچ
2KjYp9mB2Kog2YHYsdiz2YjYr9mHINi02YfYsSDZhdi02YfYryDZhtmK2KfYstmF2YbYryDYqNix2YbYp9mF2YfigIzYsdmK2LLZiiDZiCDZhdiv2KfYrtmE2Ycg2YfZhdin2YfZhtqv2Yog2KjYsdin2Yog2LPYp9mF2KfZhuKAjNmK2KfYqNmKINin2LPYqg==

بافت فرسوده شهر مشهد نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی است

براساس سرشماری سال 95 شهر مشهد دارای 3 میلیون و 57 هزار و 679 نفر جمعیت است که 519 هزار و 924 نفر از این تعداد در 27 پهنه بافت‌های فرسوده ساکن هستند.

مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد بافت فرسوده شهر مشهد نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری، حسین عبدالله‌زاده با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده شهری به عنوان محدوده‌های آسیب‌پذیر در برابر مخاطرات طبیعی نیازمند برنامه‌ریزی و مداخله هماهنگی برای سامان‌یابی هستند، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین، مزایای بهسازی و نوسازی بافت‌های شهری حفظ و صیانت از سرمایه و منابع انسانی و کاهش صدمات و تلفات از زلزله است که با هیچ معیاری قابل ارزش گذاری نیست.
وی افزود: در کنار این بهینه‌سازی، استفاده از زمین با ارتقاء شاخص نفر در هکتار و کاهش اراضی بایر و رها شده در درون شهرها به استفاده از ظرفیت بالای جمعیت پذیری مناطق یاد شده منجر خواهد شد.
مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد گفت: از این رو مدیریت آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد طی جلساتی که با همکاران مدیریت ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی داشته و با انطباق نقشه‌های مصوب بافت‌های فرسوده دریافتی از مدیریت ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی با نقشه‌های جمعیتی دریافتی از مرکز آمار ایران اقدام به استخراج اطلاعات پهنه‌های بافت‌های فرسوده شهر مشهد به تفکیک مناطق، نواحی و محلات کرد که گزارشی از آن طبق اطلاعات سرشماری سال 95 منتشر شده است.
عبدالله‌زاده در ادامه ضمن ارایه تعریفی از بافت فرسوده شهری به ذکر آمار و اطلاعاتی از بافت فرسوده شهر مشهد نیز پرداخت و بیان کرد: بافت فرسوده شهری به عرصه‌هایی از محدوده قانونی شهرها اطلاق می‌شود که به دلیل فرسودگی کالبدی، عدم برخورداری مناسب از دسترسی سواره، تاسیسات و خدمات و زیرساخت‌های شهری آسیب‌پذیر بوده و از ارزش مکانی، محیطی و اقتصادی نازلی برخوردارند.
وی گفت: این بافت‌ها به دلیل فقر ساکنان و مالکان آنها امکان نوسازی خود به خودی را نداشته و نیز سرمایه‌گذاران انگیزه‌ای جهت سرمایه‌گذاری در آن را ندارند.
مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد ادامه داد: بافت‌های فرسوده به سبب فرسودگی در کلیت با یکدیگر وجوه مشترکی دارند که می‌توان در تقسیم‌بندی به سه نوع بافت‌های دارای میراث فرهنگی، بافت‌های شهری (فاقد میراث شهری) و بافت‌های حاشیه‌ای(سکونتگاه‌های غیررسمی) را نام برد.
وی در خصوص آمار مربوط به بافت‌های فرسوده شهر مشهد اظهار کرد: براساس سرشماری سال 95 شهر مشهد دارای 3 میلیون و 57 هزار و 679 نفر جمعیت است که 519 هزار و 924 نفر از این تعداد در 27 پهنه بافت‌های فرسوده ساکن هستند.
عبدالله‌زاده اضافه کرد: این پهنه‌ها در تعداد 12 منطقه، 21 ناحیه و 53 محله توزیع شده است.
مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد در پایان با تاکید بر لزوم تغییر نگاه در زمینه احیای بافت‌های فرسوده، اظهار کرد: همیشه نباید از تخریب و بازسازی صحبت کرد، بلکه باید نگاهی هم به بهسازی و نوسازی داشته باشیم و امید است که انجام اینگونه گزارش‌های آماری موردی بتواند در مطالعات پایلوت و انجام پروژه‌های بهسازی و ساماندهی بافت‌ها فرسوده شهری به اجرا درآید.

فایل پیوست

آدرس کوتاه شده: