شنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ ۰۷:۵۵ ۵۵
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
2YLYp9mE2YrYqNin2YHYmyDYs9mG2q/ZitmGINiq2LHZitmGINio2KfYsSDYqNix2KfZiiDYsdmB2KfZhyDZhdix2K/ZhSDYqNixINiv2YjYtCDYtNmH2LHYr9in2LHZiiDZh9inINin2LPYqg==

قالیباف؛

قالیباف؛ سنگین ترین بار برای رفاه مردم بر دوش شهرداری ها است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که از زندگی خوب صحبت می کنیم؛ اقتصاد شهر هم جز همین وظایف ها است، سنگین ترین بار را شهرداری ها برای رفاه مردم می کشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد؛ محمد باقر قالیباف در مراسم آغاز عملیات حفاری خط چهار قطار شهری مشهد و افتتاح چندین پروژه بزرگ مدیریت شهری که با حضور استاندار خراسان رضوی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، فرمانده سپاه امام رضا، شهردار مشهد، جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: امروز توفیق بسیار خوبی بود که به برکت زحمات مدیریت شهری شهر مشهد، از اقدامات بسیار خوبی که در حوزه زیرساختی با تاکید بر موضوعات حمل و نقلی اعمم از ریلی و جاده ای، درون و برون شهری، زیرگذرها، رمپ ها و دسترسی ها برای مجاورین و زائرین بازدیدی داشته باشیم که انصافا توفیق منحصر به فردی است. همه کسانی که در این استان و شهر مقدس کلنگی بر زمین می زنند و زیرساختی فراهم می کنند، تفاوت ماهوی با تمام نقاط کشور دارند، زیرا آنان بستر را برای زائران و مجاوران فراهم می کنند که امیدوارم فعالیت های آنان که صادقانه دراین مسیر تلاش می کنند، سبب اجر اخروی شود.

وی افزود: پیشرفت در شهرهای ما یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. متاسفانه امروز مهاجرت های زیادی از شهر های کوچک و روستاها به شهرهای بزرگ و کلان شهرها انجام می شود که سبب کاهش سرانه خدمات شهری علی رغم تلاش های زیاد در این زمینه می شود. البته این عیب بزرگ حوزه برنامه ریزی در سطح ملی کشور است.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته کاری از دست شهرداری های کلان شهر ها بر نمی آید و صرفا باری بر دوش آنان افزوده می شود تا خدمات خود را افزایش دهند. سیاست غلط اعمال نکردن برخی تصمیمات، عدم اجرای درست برنامه های پنج ساله و بروز برخی از مسائل دیگر سبب مهاجرت به شهرهای بزرگ و حاشیه آنان می شود، در کنار این مسائل رشد جمعیت در کلان شهر ها نیز مزید بر علت است.

در سیاست گذاری ها و قانون گذاری کم لطفی هایی شامل حال شهرداری ها می شود

قالیباف خاطرنشان کرد: ایجاد زیر ساخت شهری برای زندگی خوب وظیفه شهرداری ها است. متاسفانه در سیاست گذاری ها و قانون گذاری کم لطفی هایی شامل حال شهرداری ها می شود. زمانی که حرف از زندگی خوب می زنیم، اقتصاد شهری و معیشت شهروندان جزو وظایف و ماموریت های شهرداری ها است. اگر امروز شهردار مشهد بگوید در اقتصاد شهر مسئولیت نداریم که البته اینگونه است و این حرف را قبول داریم، اما باید مسئولیت آن را بپذیرد.

وی اضافه کرد: این مسئولیت از جهت مدیریت و برنامه ریزی و همچنین صرفه اقتصاد شهری، معیشت شهری و اشتغال در هر شهر باید با محوریت شهرداری ها پیش رود که متاسفانه در حال حاضر اینگونه نیست. زمانی که از زندگی خوب صحبت می کنیم، منظور ما آرامش، منزلت، اوقات فراغت، توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی، کاهش آسیب های اجتماعی و اولویت داشتن رویکرد اجتماعی و فرهنگی به مسائل کالبدی در شهر است.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این مفهوم به معنای هوشمند سازی، شفاف سازی، مردمی سازی و کارآمد سازی شهر است یعنی هرگز نباید بپذیریم که امروز کلان شهرهای ما بیش 30 تا 35 درصد حاشیه نشینی داشته باشند. حاشیه نشینی به معنای فقر، آسیب های اجتماعی، ظلم بیشتر به مردم مستضعف و بی توجهی به صاحبان انقلاب است در واقع زندگی خوب باید با محوریت شهرداری و مدیریت شهری محقق شود.

قالیباف گفت: در حوزه مسائل شهری به هیچ عنوان نباید رویکرد و نگاه ما سیاسی باشد. هر رفتار سیاسی در مجموعه مدیریت شهری سم مهلکی برای مدیران شهری و مردم شهر است که این ظلمی به مدیریت شهری متکشل از شهرداری و شورای اسلامی شهر خواهد بود.

وی ادامه داد: شهرداری ها در حوزه خدمات و وظایفی که انجام می دهند باید برای مردم در حکم خورشید باشند یعنی فارغ از اینکه مردم چه می کنند یا چه جایگاهی دارند باید به آنان خدمات رسانی کنند باید توجه داشت همه مردم شهروندان ما و زیر سایه نظام اسلامی در حال زندگی هستند. مکتب اهل بیت(ع) و قرآن نیز ما را مکلف کرده که عدالت مبنای فعالیت های ما باشد؛ بنابراین محرومان و آسیب دیدگان باید اولویت نخست مدیریت شهری باشند و توجه به محرومین عین عدالت است.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس اصل هفتم و اصول 100 تا 106 قانون اساسی که اساس پایه های مدیریت شهری است باید تفسیر درست و بحث درستی شود. یکی از اشکالات و ناکارآمدی ها در سطح ملی و کشور این است که کشور متمرکز بر تصمیم گیری شده و همه چیز به مرکزیت وصل شده است. به نظر می رسد باید در قانون گذاری به سمت تفکیک کار ملی و محلی و امورات تصدی گری و موضوعات حاکمیتی برویم. اینجاست که شهرداری ها باید اقتصاد شهر، رفاه و امنیت را تصدی گری کنند.

شهرداری باید رویکرد محله محوری داشته باشد

قالیباف بیان کرد: بنده در دوره فعالیت خود در شهرداری به چهار «میم» محله، منزل، مدرسه و مسجد تاکید داشته ام. شهرداری باید رویکرد محله محوری داشته باشد؛ زیرا نمی توان برای کل شهر یک نسخه پیچید. میم دوم مدارس است که باید با محلات پیوند محکمی داشته باشند، میم سوم مسجد است به این معنا که باید نگاهی مبتنی بر تربیت دینی و مذهبی در محلات وجود داشته و مساجد به عنوان قلب محلات فعالیت کنند و میم چهارم منزل است که همه این موارد باید ارتباط ارگانیکی با یکدیگر داشته باشند اما سوال اصلی اینجاست که آیا می توان این موارد را با نظام اداری و مدیریت اداری ایجاد کرد؟ هرگز این مسایل باید به مردم واگذار شود.

وی افزود: در کارخانه نوآوری مشهد باید رویکرد شفاف سازی، هوشمند سازی، مردمی سازی و کارآمد سازی در کنار روحیه محله محوری با چهار عنصر ترکیب شوند تا فرصت ها در اختیار مردم و جوانان قرار بگیرد و تحول و رونق اقتصادی، آرامش و منزلت افراد ایجاد شود.

جنایت‌های رژیم اشغالگر قدس و صهیونستی محکوم است

جنایت‌های رژیم اشغال گر قدس را در این بیش از 10 روزی که مردم غزه و فلسطین را به خاک و خون کشیده و نسل‌کشی کرده را محکوم می‌کنم. در این ماجرا لازم است همه امت اسلامی و انسان‌های آزادی‌خواه با هر گرایشی و هر مذهبی این جنایت را محکوم کنند. البته مقاومت مردم مسلمان افتخاری است که به برکت انقلاب اسلامی، امام و شهدا شکل‌گرفته است. این موضوع ازاین‌جهت دارای اهمیت است که بدانیم رژیم صهیونیستی در دهه 60 میلادی که یک‌بیستم توان امروز را هم نداشت، در درگیری با کشورهای عربی 6 روزه مقاومت ارتش‌های آن کشورها را شکست که درنهایت به یک قرارداد ننگین صلح ختم شد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در پایان لازم می‌دانم جنایت‌های رژیم اشغالگر قدس و صهیونستی در بیش از 10 روزی که مردم غزه و فلسطین را به خاک و خون کشیده و نسل‌کشی راه انداخته است را محکوم کنم. در این ماجرا لازم است همه امت اسلامی و انسان‌های آزادی‌خواه با هر گرایشی و هر مذهبی این جنایت را محکوم کنند. البته مقاومت مردم مسلمان افتخاری است که به برکت انقلاب اسلامی، امام و شهدا شکل‌گرفته است. این موضوع ازاین‌جهت دارای اهمیت است که بدانیم رژیم صهیونیستی در دهه 60 میلادی که یک‌بیستم توان و نیروی نظامی امروز را هم نداشت، در درگیری با کشورهای عربی 6 روزه مقاومت ارتش‌های آن کشورها را شکست که درنهایت به یک قرارداد ننگین صلح ختم شد.

قالیباف گفت: امروز مشاهده می‌کنیم که مردم غزه و فلسطین در برابر رژیم اسرائیل که حمایت امریکا را در پشت سر خویش دارد، در یک محیط محاصره‌شده که یک دارو هم نمی‌تواند به آن وارد شود، چگونه ایستادگی کرده و چگونه آن گنبد آهنین را نابود کرده‌اند. این عزت و احیای مجدد اسلام و فرهنگ مجاهدت و شهادت به برکت امام و شهدا است.

وی ادامه داد: ضروری است که برای این مردم مظلوم دعا و به آنان کمک کرد. جا دارد که تلاش‌های شهید سلیمانی را که طی دو دهه به تعبیر رهبری دست مجاهدین اسلام را پر کرد تا مقابل ظلم ظالمین ایستادگی کنند و به آنان روحیه داد را ارج نهاد. این ایستادگی تبلور مهم‌ترین کلمه امام راحل یعنی «ما می‌توانیم» بود. مجدد به مدیریت شهری شهر مشهد خدا قوت می‌گویم

آدرس کوتاه شده: