یکشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۲۰ ۳۷۹
طبقه بندی: طرح ها و پروژه ها
چچ
2KfZvtmE2YrZg9mK2LTZhiDYtNmH2LEg2YXZhg==

اپلیکیشن شهر من

اپلیکیشن شهر من در تلاش است شهر مشهد را یک گام به سوی هوشمندی پیش ببرد.

در سال 2050 بیش از 70 درصد جمعیت جهان در شهرهایی زندگی خواهند کرد که در مجموع کمتر از 2 درصدِ سطح کره زمین را تشکیل داده است. این گرایش به سوی شهرنشینی آثار مخربی بر محیط و فضاهای شهری بر جای گذاشته است. ترافیک و آلودگی مهم‌ترین مشکل شهرهاست:

ترافیک سنگین خودروها به یک معضل اساسی برای شهروندان تبدیل شده است. بیشتر شهروندان هر روز در پشت چراغ‌های قرمز و صفوف طولانی ماشین‌ها وقت و پول خود را هدر می‌دهند.
آلودگی‌ها (آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی بصری، آلودگی آب) سلامت شهروندان در کلان‌شهرها را در معرض تهدیدات جدی قرار داده است.

امروزه شهر هوشمند به عنوان راهکار بی‌بدیلِ حل معضلات شهری مورد توجه مدیران شهری قرار گرفته است.

فراهم آوردن بستری یکپارچه و امن و سریع می‌تواند تمایل و علاقه شهروندان را که عنصر اصلی شهر هوشمند هستند به این مهم فراهم می‌آورد.

در همین راستا، پروژه بستر یکپارچه خدمات و کسب‌و‌کارهای شهری، مهمترین برنامه شهرداری مشهد در جهت تحققِ شعار هوشمندسازی شهر مشهد است.

شهرداری مشهد در این پروژه به دنبال ایجاد یک بستر یکپارچه از خدمات شهری است که شهروند هم اکنون از درگاه‌های مختلف دولتی، غیردولتی و یا کسب‌و‌کارهای بخش خصوصی دریافت می‌کند؛ شهرداری مشهد با در نظر گرفتن این که استفاده از خدمات الکترونیک در قالب اپلیکیشن بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد به دنبال ارائه تمام خدمات خود از یک اپلیکیشن کاربردی‌ با نام «شهرمن» است.

اپلیکیشن «شهر من» یک اپلیکیشن جامع شهری است که شما می‌توانید از یک درگاه واحد و بدون نیاز به مراجعه حضوری و یا نیاز به استفاده از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های مختلف خدمات موردنیاز خود را دریافت کنید.

اپلیکیشن شهر من در تلاش است شهر مشهد را یک گام به سوی هوشمندی پیش ببرد.

چشم شهر «یک قدم برای بهتر شدن»

مردم به دو دلیل اصلی در اداره شهر مشارکت نمی‌کنند. نخست به این دلیل که وقتی یک مشکل را مشاهده می‌کنند نمی‌دانند که چگونه باید آن را گزارش دهند. همچنین برخی نیز گمان می‌کنند گزارش مشکلات شهری هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

سرویس «چشم شهر» در اپلیکیشن «شهر من» یک درگاه کاربرپسند است که شما می‌توانید از مشکلی که در سطح شهر مشاهده می‌کنید عکس یا فیلم بگیرید

و سپس آن را با توضیحات متنی و یا صوتی در اپلیکیشن ثبت کنید.

دیگر شهروندان می‌توانند نظرات خود را درباره مشکلات مطرح شده در زیر هر پست بنویسند؛ همچنین می‌توانید فرایند پیگیری درخواست‌هایتان را از طریق اپلیکیشن مشاهده کنید.

باشگاه شهروندی «برای ساخت یک شهر هوشمند به کمک همه شما احتیاج داریم.»

شهرنشینی انواع ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی را پدیدار کرده است. بی‌توجهی به قوانین شهرنشینی و رعایت نکردن حقوق شهروندی موجب آزار دیگر شهروندان شده است. این نابسامانی‌های اجتماعی موجب هرج و مرج و بین‌نظمی اجتماعی شده است.

باشگاه شهروندی و نظام یکپارچه اطلاعات شهروندان به دنبال ارتقاء فرهنگ شهروندی است. شما می‌توانید با انجام رفتارهای به‌هنجاری مانند تفکیک زباله، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، ثبت مشکلات شهری و سایر فعالیت‌های تعریف شده در اپلیکیشن امتیاز دریافت کنید. علاوه بر دریافت جوایز متناسب به منظور الگوسازی از بهترین شهروندان تقدیر می‌شود.

بازار هوشمند

با توجه به وسعت کلان‌شهر مشهد و سرعت زیاد تغییرات مشاغل یکی از بزرگترین مسائل موجود در ارائه خدمات مدیریت شهری، عدم وجود بانک اطلاعاتی جامع و به‌روز از توزیع‌کنندگان کالا و ارائه‌دهندگان خدمات است.

در اپلیکیشن «شهر من» اطلاعات توزیع‌کنندگان کالا و ارائه‌دهندگان خدمات بر روی نقشه مشهد در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید نظرات خود را درباره هر مجموعه با دیگران به اشتراک بگذارید. مدیران مجموعه‌ها نیز می‌توانند با استفاده از پنل شخصی خود با مشتریانشان در ارتباط باشند و برای بهبود هر چه بهتر کسب‌وکارشان بکوشند. ‌

جیب من

تعدد کارت‌های بانکی که بعضا هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود به یک معضل تبدیل شده است. این تعداد زیاد کارت‌های بانکی علاوه بر مشکلات امنیتی منجر به مدیریت سخت حساب‌ها و به‌تبع آن سردرگمی هنگام خرید خواهد شد.

سرویس «جیب من» در اپلیکیشن «شهر من» یک درگاه رایگان است. شما می‌توانید با اسکن کردن کیو.آر.کد فروشگاه امن‌تر از همیشه پرداخت‌های خود را انجام ‌دهید. فقط کافیست ابتدا با دوربین تلفن همراه خود کد کیو.آر.کد فروشگاه را اسکن و سپس رمز خود را وارد کنید.

الف) سرویس های ارائه شده در اپلیکیشن شهرمن نسخه اول:

لیست سرویس هایی که در حال حاضر در اپلیکیشن شهرمن وجود دارند و فعال هستند به شرح زیر است:

چشم شهر (اعلام و پیگیری حل مشکلات شهری توسط شهروندان از طریق گرفتن عکس یا فیلم و با گذاشتن متن یا صوت)
وضعیت آب و هوا (هواشناسی)
کیفیت آب و هوا (آلودگی هوا)
باشگاه شهروندی
نظرسنجی اتوبوس
نقشه همراه مشهد (بصورت web view)
سرویس خبری

ب) برنامه سرویس های بعدی اپ شهرمن:

سرویس های بعدی که بر روی اپلیکیشن شهرمن قرار خواهند گرفت به شرح زیر است. ترتیب سرویس ها به صورت ترتیب زمانی است و سرویس ها از نظر زمان بارگذاری روی اپ به ترتیب لیست زیر میباشند:

1- الیت

2- رویدادها

3- نقاشی دیواری

4-توسعه باشگله (مدال و جوایز)
5-پرداخت قبوض و عوارض
6-امتیاز من کارت
SdI- 7 نقشه همراه
8- نظرسنجی خدمات
9- بازار سنتی
10- بلیط مترو
11- کرایه تاکسی
12- توسعه چشم شهر
13- مرخصی تاکسیرانان
14- رزرواسیون (اماکن، رویدادها، بلیت ها و...)
15- نمکی (سیمپ)
16-توسعه سرویس خبری
17- کاما
18- توسعه رویداد
19- بلوط
20- بلیت اتوبوس
21- آچاره
22- شهرداری الکترونیک
23-ایده شهر
24- خدمت نظرسنجی
25- تپسی
26- توسعه الیت
27- توسعه نقاشی دیواری
28- افزونه تقویم کاری
29- سامانه دوچرخه
30- همیاران محله- محله ما چشم شهر
31- بسته ویژه گردشگری
32-گردشگری سلامت

آدرس کوتاه شده: