پنجشنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۲۰ ۳۲
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
2KrYtdmI2YrYsSDZhdiq2YHYp9mI2KrZiiDYp9iyINi02YfYsSDZhtiz2KjYqiDYqNmHINqv2LDYtNiq2Ycg2K/Yp9ix2YrZhQ==

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد

تصویر متفاوتی از شهر نسبت به گذشته داریم

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد از تهیه نقشه‌های جدید از شهر و استفاده از فناوری‌های نوین در این زمینه طی سال گذشته خبر داد و از آن به عنوان ابزاری برای داشتن تصویری متفاوت و دقیق‌تر از شهر نسبت به گذشته یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر افزود: عکس‌برداری هوایی توسط پهپادهای مخصوص و تهیه نقشه جدید 1:500 شهر از جمله اقداماتی بوده که برای داشتن تصویر دقیق‌تری از مشهد در سال 1399 انجام شده است. همچنین با تهیه مدل سه‌بعدی از کل شهر به وسعت 36 هزار هکتار، اکنون شناخت بهتری از ویژگی‌های بافت شهری مشهد داریم.

وی با اشاره به کاربرد داده‌های این پروژه در مدیریت شهری و ارائه خدمات عمومی به شهروندان گفت: تهیه شناسنامه فضای سبز و نیز نقشه رفت و روب معابر بر اساس شرایط موجود، از جمله امکاناتی است که این نقشه در اختیار می‌گذارد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد همچنین از تصویربرداری پانوراما از کل معابر سطح شهر در سال 1399 خبر داد و تصریح کرد: با تهیه این تصاویر، داده‌های متنوعی از ممیزی املاک، اصناف، معابر، المان‌های شهری و ... ایجاد و یا به‌روز شده است که کاربرد گسترده‌ای دارد.

رجائیان همچنین با اشاره به تهیه نقشه حریم شهر مشهد گفت: برای نخستین بار نقشه محدوده حریم شهر مشهد به وسعت 86 هزار هکتار و با دقت 1:2000 تهیه شده است که خلأ اطلاعات در این خصوص را برای انجام طرح‌های حریم شهر برطرف می‌کند.

وی با تأکید بر اهمیت ایجاد چنین نقشه‌ای تصریح کرد: در این نقشه دقیق‌ترین و به‌روزترین بانک اطلاعات مکانی از باغ و ویلاهای حریم شهر، کمربند سبز مشهد و شهرک‌های صنعتی حریم شهر با لایه‌های اطلاعاتی مختلف و قابل تفکیک شکل گرفته است. نکته مهم در بهنگام نگهداشتن نقشه شهر مشهد بوده که سازمان فاوا در سال جاری نیز پروژه های مهمی برای بروز نگهداشتن این داده‌ها در دست اقدام دارد.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: علاوه بر پروژه های مذکور ، پروزه منحصر بفردی با عنوان نظارت هوشمند بر ساخت و سازهای حریم شهر مشهد با استفاده از تصویر برداری با پهپاد اجرا شده و در نتیجه ساخت‌وسازهای غیر مجاز، به صورت خودکار توسط نرم‌افزار تشخیص داده می‌شود.

رجائیان افزود، با وجود انجام تمامی پروژه های فوق، در صورت عدم وجود بستری برای به اشتراک‌گذاری و انتشار نتایج حاصل از آن در برنامه‌ریزی و مدیریت شهری، این تلاش‌ها عقیم خواهد ماند. به همین دلیل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهری مشهد تلاش نموده به موازات اجرای پروژه‌های مربوط به تهیه و بروزرسانی داده‌های مکانی، بستر یکپارچه اطلاعات مکانی (SDI) را نیز بازنگری و نوسازی نماید. با بهره‌برداری از این بستر، امکان ارائه سرویس‌های مکانی لازم برای تمامی سامانه‌های مبتنی بر نقشه و سرویس‌های مکان‌مرجع در درون شهرداری و حتی دستگاه‌های اجرایی شهری فراهم و دغدغه مهم و قدیمی مراجعه تمامی آحاد، اعم از دستگاه‌های اجرایی، شهروندان و زائران برای بهره‌گیری از سرویس‌های نقشه دقیق و بهنگام برطرف می‌شود.

رجائیان با اشاره به اهمیت و کاربرد داده‌های مکانی دقیق در دوران همه‌گیری کرونا گفت: ارائه داده‌های نقشه به دستگاه‌های اجرایی همچون دانشگاه علوم پزشکی مشهد جهت ثبت مبتلایان به کرونا در مناطق مختلف شهر و تشخیص وسعت و سیر تغییرات همه‌گیری در این دوران از جمله کارکردهای داده‌های نقشه‌ای در این زمینه بوده است.

وی همچنین ایجاد چنین زیرساخت اطلاعات مکانی از شهر را فرصتی برای پویایی کسب و کارهای نو قلمداد کرد و افزود: تحقق مفهوم شهر هوشمند، نیازمند به کارگیری توانمندی استارت‌آپ‌ها و ایده‌های خلاقانه آنهاست که برای تحقق این امر لازم است بتوانیم داده‌های اساسی از ویژگی‌های شهر را در اختیار آنها قرار دهیم و برای رفع چالش‌های امروز کلان‌شهری همچون مشهد و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان از راه‌حل‌های مبتکرانه و هوشمندانه آنها استفاده کنیم.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.0570805867513
Qt: 0.72713875770569