شنبه, ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ۰۸:۳۰ ۸۷
طبقه بندی:
  • اخبار ویژه
  • اخبار
چچ
2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2YXYtNmH2K/YjCDZvtmK2LTYqtin2LIg2K/YsSDYudix2LXZhyDZhdi32KfZhNi52KfYqiDYp9ix2LLYtA==

گزارش شهرآرا از نخستین نشست تخصصی مهندسی ارزش در مدیریت‌شهری

شهرداری مشهد، پیشتاز در عرصه مطالعات ارزش

اولین میزگرد «مطالعات ارزش، ابزار قوی حل مسئله» به همت دفتر برنامه، بودجه و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد، روز سه شنبه هفدهم اسفند برگزار شدبحث درباره چالش ها و مسائل مرتبط با حوزه مطالعات ارزش، محور نخستین جلسه از سلسله نشست های تخصصی مسئله محوری بود

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد به نقل از شهرآرا: ..بحث درباره چالش ها و مسائل مرتبط با حوزه مطالعات ارزش، محور نخستین جلسه از سلسله نشست های تخصصی مسئله محوری بود که با حضور دکتر کامران امامی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور کریت کارا، مهندس سیدمهدی ذاکرالحسینی معاون اسبق وزیر مسکن و شهرسازی، دکتر سعید حسینقلی زاده مقدم شهردار منطقه9 و نیز جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه های مختلف شهرداری مشهد و بخش خصوصی به میزبانی شهرداری این منطقه برگزار شد.

مطالعات ارزش؛ ترکیبی از هنر، مدیریت و مهندسی
مطالعات ارزش، ترکیبی از هنر، مدیریت و مهندسی است که پیاده سازی آن در ابعاد گوناگون باید در دستورکار قرار بگیرد. این موضوع، محور سخنان مدیرعامل شرکت کریت کارا در این نشست بود. دکتر کامران امامی با تجربه راهبری بیش از 140مطالعه ارزش، ضمن تبیین نقش و وظایف متقابل مدیران ارشد، مشاوران و کارفرمایان در پروژه های شهری، گفت: مدیران ارشد در گام اول باید درک کنند که آموزش، برنامه ریزی نظام مند و فرهنگ سازی همگانی و فراسازمانی به گونه ای که یکایک افراد جامعه را مخاطب قرار دهد، سه ضلع مثلث کارآمد برای مدیریت شهری هستند.
وی افزود: وقتی قرار است در پروژه های شهری صرفه جویی های کلان انجام شود، این موضوع این قدر ارزش دارد که مشغله های روزمره مدیران و مشاوران پشت سر گذاشته شود و مسئولان بر مهندسی ارزش پروژه ها متمرکز باشند. ضمن اینکه الزام همکاری با مشاور مهندسی ارزش در قراردادهای مشاوران طراح باید دیده شود، هزینه بازطراحی به مشاور مبنا پرداخت شود، کارشناسان خبره باید با دقت انتخاب شوند و برای انگیزه بخشی به کارشناسان، لازم است حتما موضوع های پاداش و ارتقای ایشان دیده شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: بزرگ ترین مشکل پروژه هایی که در کشور اجرا می شود، این است که زمان اجرا گاهی بسیار طولانی است و درنتیجه اقتصاد پروژه به کلی تحت تأثیر قرار می گیرد. در عرف دنیا برای ساخت سد، بیست سال مطالعات کارشناسی انجام می شود و درنهایت اجرای پروژه در بازه زمانی سه ساله صورت می گیرد، اما در کشور ما شاید حتی برعکس است. بخش مهمی از این چالش به علت مهندسی نبودن فضای ذهنی کارفرمایان است.

مهم این است که هرگز نباید به وضعیت کنونی قانع بود
مدیرعامل پیشین شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در ادامه این نشست، با بیان اینکه مهندسی ارزش می تواند هزینه تمام شده پروژه را کاهش دهد، تصریح کرد: لازم است که همه مردم و شهروندان بدانند که به موازات اجرای موفقیت آمیز هر پروژه، در زمینه های گوناگون خلق ارزش صورت می گیرد. بنابراین باید از مفهوم کلان «مهندسی ارزش» حمایت کرد. چون نفع آن متوجه همه کشور خواهد بود. از طرفی مجریان هم باید باور داشته باشند که می توان در جریان اجرای هر طرح بهبود پیدا کرد و ارتقا یافت، بهینه شد و پیشرفت کرد. مهم این است که هرگز نباید به وضع کنونی قانع بود.
مهندس ذاکرالحسینی با تأکید بر رعایت هماهنگی دقیق میان بخش آموزش و پیاده سازی مطالعات ارزش گفت: با رعایت سطح طرح ها می توان برای رشد شرکت های مشاور بومی دستورالعمل هایی تهیه کرد تا بتوان در آینده نزدیک شاهد رشد این شرکت ها در مطالعات ارزش باشیم.

مطالعات ارزش، ابزار قوی حل مسئله بوده و هست
مهندس سیدجواد طباطبایی قمشه، مدیر گروه سبد پروژه های شهری شهرداری مشهد، بیان کرد: مطالعات ارزش یکی از روش های قوی حل مسئله است که از هفتاد سال پیش تاکنون شروع، شده و توسعه بسیاری داشته است و به تبع آن در کشور عزیزمان هم این جریان فکری، باوجود تحریم های ظالمانه انجمن مهندسی ارزش آمریکا، خداراشکر رشد خوبی داشته است و در شهرداری مشهد نیز از سال1385 تا امروز 57طرح در فرایند مطالعات ارزش قرار گرفته و اکنون نیز بهترین و کاربلدترین مشاوران ارزش کشور، با معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی قرارداد دارند.
وی افزود: با شناخت عمیقی که درنتیجه به کارگیری مستمر این تکنیک در شهرداری مشهد به دست آمده است، به مدیران شهری اعلام می کنیم در راستای حل مسائل شهری می توانیم این میز خبرگانی را در اختیارشان قرار دهیم و این اطمینان را نیز می توان تضمین کرد که در صورت به کارگیری مطالعات ارزش، در کمترین زمان نتیجه مطلوب حاصل شود.

شهرداری مشهد، پیشتاز در عرصه مهندسی ارزش
مجتبی دانشی، کارشناس مهندسی ارزش شهرداری مشهد، در این نشست با اشاره به پیشتازبودن شهرداری مشهد در پیاده سازی مطالعات ارزش، یادآور شد: در سال1394 این سازمان از همایش ملی مهندسی ارزش و مدیریت هزینه مقام سوم کارفرمای نمونه کشوری در مطالعات ارزش را کسب کرده است. درضمن با توجه به پایش انجام شده تا سال1394، 62درصد از نتایج مطالعات ارزش طرح ها در شهرداری مشهد کاربردی شده است. نتیجه کاربردی شدن نتایج مطالعات ارزش که به همت کارکنان خدوم، مشاوران و پیمانکار دل سوز شهرداری انجام شده است، صرفه جویی 7.5درصدی در هزینه های برآوردشده در طرح های مبنا بوده است. این کاهش هزینه در مقایسه با هزینه های مطالعات ارزش، نشان دهنده بازگشت سرمایه 100 برای این نوع مطالعات در شهرداری مشهد بوده است.

ضرورت گسترش مطالعات ارزش
شهردار منطقه9 مشهد در انتهای این نشست بر ضرورت گسترش مطالعات ارزش به همه طرح های کلان شهری تأکید کرد. سعید حسینقلی زاده مقدم گفت: نباید مطالعات ارزش در نگاه کمی و ریالی منحصر باشد. زیرا این کارگروه های تخصصی می توانند بر بازدهی، کیفیت و ایمنی کار نیز بیفزایند. تا زمانی که مهندسی ارزش به عنوان منطق مدیریتی در پروژه های کلان تعریف نشود، چالش ها به طور پراکنده وجود خواهد داشت. با اینکه راه زیادی تا دستیابی به بهترین نتیجه وجود دارد، همین امروز هم اظهارنظرهای بسیاری از کارشناسان شهرداری مشهد درباره طرح های شهری حتی از بیان صاحب نظران دانشگاهی در این زمینه ها هم دقیق تر است. زیرا تجربه کاری، گران مایه ترین داشته برای هر کارشناس و مدیر شهری است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.5365592638652
Qt: 1.4150862693787