• چهارشنبه،23 آبان 1397
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری    
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 75
    کد: 152520
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۳/۰۸

    گزارش سکونتگاههای غیررسمی مشهد منتشر شد

    مدیرآمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد گزارشی نهایی از سکونتگاههای غیررسمی شهر مشهد طبق آخرین اطلاعات سرشماری سال 95 را ارایه کرد.
    گزارش سکونتگاههای غیررسمی مشهد منتشر شد

    به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد " حسین عبدالله زاده " ضمن تاکید بر اهمیت توجه به این سکونتگاهها اظهار کرد: همانطور که در گزارش سازمان ملل هم ذکر شده، سکونتگاه های غیر رسمی (حاشیه شهر) به عنوان چالش اصلی هزاره سوم معرفی شده اند چرا گسترش پدیده شهرنشینی منجر به شکل گیری سکونتگاههای غیر رسمی شده و از این سکونتگاهها به عنوان یکی از ویژگی های اصلی جوامع شهرنشین یاد میکنند. وی گفت: از آنجایی که اکثر این سکونتگاهها در محدوده خدمات شهری ایجاد شده اند و دارای بافت و کالبد غیر استاندارد بوده و به لحاظ زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و ... معضلات عدیدای دارند باید توجه ویژه ای به آنها شود و اقدامات لازم در این مکان ها صورت بگیرد.
    عبدالله زاده در ادامه ضمن اشاره به تعریف سکونتگاههای غیررسمی بیان کرد: سکونتگاه های غیر رسمی، بافت هایی هستند که عمدتاً مهاجرین روستایی و تهیدستان شهری را در خود جای داده اند و بدون مجوز و خارج از برنامه ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری (طرحهای جامع و تفصیلی) در درون یا خارج از محدوده شهرها به وجود آمده اند. اینگونه بافت ها عمدتاً فاقد سند مالکیت و از نظر ویژگیهای کالبدی و زیست محیطی و همچنین به دلیل عدم برخورداری از خدمات و زیرساختهای شهری شدیداً دچار کمبود هستند و نمی توان تعریفی جامع و فراگیر از این سکونتگاهها ارایه کرد.
    لذا این مدیریت با همکاری مدیریت محترم ساماندهی بافت فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی و با استفاده از آمار آخرین سرشماری نفوس و مسکن دریافتی از مرکز آمار ایران ؛ اقدام به تهیه گزارش جمعیتی در پهنه های مشخص شده سکونتگاه های غیر رسمی شهر مشهد و اینفوگرافیک مربوط به آن نموده است .
    مدیرآمار تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد عنوان کرد. طبق آخرین اطلاعات سرشماری نفوس و مسکن در 8 پهنه سکونتگاه های غیر رسمی تعداد 922/282 نفر جمعیت زندگی می کنند. از لحاظ مساحتی این پهنه بالغ بر 3/894 هکتار را شامل می شود، با توجه به نقشه های موجود 97% این افراد یعنی 896/162 نفر در داخل محدوده شهر مشهد و در مساحت 3/714 هکتار زندگی می کنند که از جمعیت 3/057/697 نفری شهر مشهد تقریباً 29% جمعیت و از مساحت 35/147 هکتار مساحت محدوده شهر بالغ بر 10/6 % مساحت را شامل می شود. ضمنا 180هکتار از مساحت سکونتگاه های غیر رسمی فوق خارج محدوده شهر می باشد که در این محدوده 26/120 نفر زندگی می کنند.
    وی در خاتمه همچنین تصریح کرد : آنچه حائز اهمیت است وجود مساحت و جمعیت زیاد سکونتگاههای غیررسمی در داخل محدوده شهری است که باید برنامه ریزی لازم جهت ساماندهی آن صورت پذیرد.

     

    تعداد بازدید: 75
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
تلفن : 05132244206
فاکس : 05132244207
پست الکترونیک : planning@mashhad.ir

میدان شهدا،ساختمان توسعه شهرداری،طبقه چهارم

تلفن:روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی  05138491451

آدرس :
   کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد  و تامین و به روزرسانی محتوای توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد انجام میگردد
    طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد