•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 20
   کد: 161761
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۱۳

   مشهد ازنمونه‌های موفق مدیریت و برنامه‌ریزی در کشور است

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: برای اداره بهتر شهر و برای خدمت‌رسانی بهتر که ماموریت شهرداری است، شهرداری باید بتواند برنامه‌ریزی انجام بدهد و برای اینکه این برنامه‌ریزی درست و صحیح انجام شود، مقدمات و پیش‌نیازهایی لازم دارد. یکی از این پیش‌نیازها، داشتن آمار و اطلاعات درست و به‌روز است.
   مشهد ازنمونه‌های موفق مدیریت و برنامه‌ریزی در کشور است

   به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد بهروز ارباب شیرانی، با بیان مطلب فوق در خصوص اهمیت برنامه‌ریزی در سازمان‌های مختلف گفت: برنامه‌ریزی در همه سازمان‌ها یکی از ضرورت‌ها و اقدامات مهم، هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ منطقی است؛ زیرا وقتی منابع و امکانات محدود باشد و در مقابل با نیازهای نامحدود و متنوعی روبه‌رو باشیم طبیعتا بحث اولویت‌بندی پیش می‌آید و باید منابع به مهم‌ترین و ضروری‌ترین کارها اختصاص پیدا کند. این مسئله ایجاب می‌کند که برای حرکت و آینده آن سازمان و مجموعه، طرح مشخصی داشته باشیم که این خود نیز محصول برنامه‌ریزی است.
   وی ادامه داد: طبیعتا و به طور منطقی یکی از پیش‌نیازهای هر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات در ابعاد مختلف است. نمی‌شود بدون آمار تصور کرد که مجموعه‌ای می‌تواند برنامه‌ریزی انجام دهد یا اگر برنامه‌ای تهیه می‌کند آن برنامه می‌تواند به سرانجام برسد یا درست اجرا شود. آمار به اشکال و شیوه‌های مختلفی قابل ارائه است؛ اما آنچه که در مدیریت شهری و در شهرداری مد نظر و مورد نیاز است، آمار و اطلاعات توصیفی و آمار و اطلاعات مکان‌مند است.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در خصوص فعالیت‌های شهرداری اصفهان در حوزه برنامه‌ریزی نیز گفت: در حوزه برنامه و بودجه، شهرداری اصفهان یک سیر تکاملی را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر در نیمه اجرای پنجمین برنامه شهری قرار دارد و هم‌زمان، اقدامات لازم برای شروع برنامه ششم هم انجام شده است. در طول مدت اجرای این برنامه‌ها، دستاوردها و تاملاتی در حوزه برنامه‌ریزی، اطلاعات و آمار در شهرداری اصفهان اتفاق افتاده است.
   وی افزود: تدوین نظام جامع آماری و هماهنگی با سایر کلان‌شهرها در تالار مانیتورینگ از اقدامات خوب شهرداری اصفهان بوده است که سبب ایجاد تعاملات خوبی بین شهرداری اصفهان با دیگر کلان‌شهرها شده است.
   ارباب شیرانی به دیگر موفقیت‌های شهرداری اصفهان در حوزه برنامه‌ریزی شهری اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مشکلات سازمان‌ها از جمله شهرداری اصفهان، پراکندگی اطلاعات و گاهی تناقض بین اطلاعات بود؛ زیرا وقتی آمار به صورت مجزا از حوزه‌های مختلف گرفته می‌شد اغلب ناهماهنگی و یا مغایرت‌هایی در آن دیده می‌شد. برای رفع این مشکل، از ابتدای امسال سامانه‌‌ای را در شهرداری اصفهان با عنوان «سامانه یکپارچه مدیریرت اطلاعات» رونمایی کردیم که در سطح تمام شهرداری‌های مناطق راه‌اندازی شد. بر اساس این سامانه همه بخش‌های شهرداری داده‌ها و اطلاعات خود را در این سامانه بارگزاری می‌کنند. بنابراین هر نوع گزارش و اطلاعاتی که قرار است در سطح شهر مبنای تصمیم‌گیری قرار بگیرد باید از مسیر این سامانه عبور کند و در این سامانه بارگزرای و فراخوان شود.
   وی افزود: این به نظرم یکی از فعالیت‌های مهمی است که در شهرداری اصفهان شروع شده و موجب تحول بزرگی در مدیریت برنامه‌ها شده است.
   شیرانی خاطر نشان کرد: تهیه «داشبوردهای مدیریتی» از دیگر اقداماتی است که در شهرداری اصفهان در جهت کمک به مدیریت شهری انجام شده است. با کمک این طرح، مدیران شهری در سطوح مختلف به کمک امکانی که این سیستم برای آن‌ها فراهم می‌کند، به صورت آنلاین، لحظه‌ای و مستمر می‌توانند در جریان اتفاقات، پیشرفت پروژه‌ها و وضعیت درآمدها قرار بگیرند و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند.
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در مورد فعالیت شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری نیز گفت: در بین مجموعه شهرداری‌های کلان‌شهرها، یکی از نقاط ممتاز که می‌توان به عنوان الگو مثال زد، شهرداری مشهد است. در این مدتی که من در جریان فعالیت‌های مشهد بوده‌ام برداشتم این بوده که معاونت برنامه‌ریزی در شهرداری مشهد فعالیت خیلی چشمگیر و قابل توجهی داشته است و جزو نمونه‌های موفق مدیریت و برنامه‌ریزی است.
   وی افزود: شهرداری اصفهان تعاملات و ارتباطات خوبی با شهرداری مشهد دارد و در حوزه مطالعات و پژوهش، تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کردیم که طی آن تبادل تجربیات و مستندات پژوهشی بین دو سازمان رخ داد. تبادل دانش مکتوب به پرهیز از دوباره‌کاری و صرفه‌جویی هزینه‌ها کمک زیادی می‌کند و از این طریق می‌توانیم از تجربیات یکدیگر استفاده بهینه کنیم.

   تعداد بازدید: 20
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما