•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 27
   کد: 161814
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۱۴

   بهره‌برداری از اولین سامانه داده‌های باز شهرداری مشهد

   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد از ارائه اولین سامانه داده‌های باز برای استفاده شهروندان، محققان و متخصصان خبر داد.
   بهره‌برداری از اولین سامانه داده‌های باز شهرداری مشهد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، «محمدجواد رجائیان» ضمن ارائه تعریفی از داده باز گفت: داده باز به داده‌هایی اطلاق می‌شود که به صورت رایگان و آزاد در اختیار همه قرار دارد تا بتوانند از آن استفاده کنند و به هر صورت و فرمت دلخواهی به نشر آن بپردازند.
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در راستای اعلام آمادگی برخی از شرکت‌های بخش خصوصی، محققان و شهروندان برای همکاری با شهرداری مشهد، ارائه سامانه داده‌های باز به دو صورت open API و open Data، با هدف همکاری و ارتباطات شهرداری با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شد و این سامانه هم‌اکنون به بهره برداری رسیده است به نحوی که این فرآیند به‌زودی به صورت کاملا الکترونیکی ارائه خواهد شد.
   وی همچنین تصریح کرد: با تحقق کامل سامانه داده‌های بازOpen data) و (Open Api، امکان دسترسی آسان و سریع به داده‌ها و اطلاعات و همچنین داده‌های مکانی شامل نقشه و... برای کاربران اعم از بخش دولتی و خصوصی، اساتید و محققان، دانشجویان و افراد حقیقی فراهم خواهد شد و انتظار می‌رود ضمن حذف نیاز به مراجعه حضوری، فرآیند دسترسی به داده‌های اطلاعات مکانی نیز تسریع شود.
   رجائیان در ادامه برخی از مهم‌ترین ویژگی ها و امکانات سامانه داده‌های باز را برشمرد و گفت: امکان نمایش فهرست API های قابل ارائه به شرکت‌ها و شهروندان، امکان ثبت درخواست اولیه و اعلام نیاز به API(وب‌سایت‌ها) و Data و امکان اعلام آمادگی شرکت‌ها و شهروندان جهت همکاری با شهرداری از مهم‌ترین امکانات این سامانه است .
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به اینکه انتشار و استفاده داده‌های باز می‌تواند در شفافیت عملکرد شهرداری نقش مهمی ایفا کند، اظهارداشت: طی چند سال گذشته در رویکرد نهادهای دولتی کشور شاهد فعالیت در حوزه داده باز هستیم که از نمونه بسترهای ایجاد شده در این خصوص راه اندازی درگاه دولت الکترونیک است که می‌تواند شروعی برای این فرآیند باشد؛ به نحوی که مدیریت پژوهش و مطالعات راهبردی شهرداری مشهد نیز در خصوص هماهنگی و نحوه api کردن داده‌های مورد نیاز با حضور نمایندگان دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی جلساتی را برگزار کردند که این همکاری ادامه دارد.
   گفتنی است؛ علاقه‌مندان جهت بهره‌برداری از این امکان جدید می‌توانند به آدرسhttp://developer.mashhad.ir مراجعه کنند.

   تعداد بازدید: 27
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما