•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 27
   کد: 183981
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۱

   دفترسازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود

   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: دفترسازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود.
   دفترسازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود

   به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ در مراسم افتتاحیه اجلاس بین المللی و مدل شبیه سازی سازمان همکاری اقتصادی اکو که با حضور تعدادی از سفرای کشورهای عضو اکو،معاون نمایندگی وزارت خارجه در شرق کشور، سفیر اسبق ایران درشورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد ،عضو هیئت رئیسه شورای شهر و معاونان شهردار مشهد برگزار شد افزود: پیش از این در سازمان همکاری های اقتصادی اکو پیمانی به عنوان پیمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" مقابل پیمان"ترکسو " ترکیه شکل گرفته و ایجاد سازمانی برای آن در پارلمانهای کشورهای ایران، تاجیکستان و افغانستان مصوب شده بود.
   وی اضافه کرد: متاسفانه چند سالی است که این سازمان بدون متولی رها شده و اقدام خاصی برای آن شکل نگرفته لذا درخواست کرده ایم تولی این سازمان را به مشهد محول کنند که با این درخواست موافقت شده است و دفتر آیتا در مشهد راه اندازی و مرکزیت ارتباط سه کشور ، درقالب برنامه فارسی زبانان را پیگیری خواهیم کرد.
   وی تصریح کرد: کلانشهرها در حوزه های مختلف، برنامه عملیاتی مبتنی بر چشم اندازشان دارند، شهرداری مشهد نیزدر چشم انداز برنامه عملیاتی 97 -1400 خود هدفگذاری هایی برای حوزه گردشگری انجام داده است .
   آل شیخ با بیان اینکه فضاهای سیاسی و اقتصادی دائم در حال نوسان و تغییر است اظهارکرد: زیرساختهای شهری نیز که برای ظرفیت ها و حوزه های مختلف گردشگری مان شکل گرفته است هم، به همین دلیل در فصل های مختلف دچار نوسان می شود .
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی تصریح کرد: گردشگری نیاز به بررسی های مختلف در چند بعد دارد،که یک بعد آن دیپلماسی شهری است .
   وی ادامه داد: سابق براین شهرداری مشهد دیپلماسی شهری خود را متمرکز برمحافل بین المللی کرده بود یعنی شهر داری مشهد در محافل مختلف بین المللی عضویت فعال و مستمری داشته و اکنون عضو هیئت مدیره متروپلیس، عضو هیئت موسس صندوق شهرها FMT ، عضو شبکه زنان در حوزه شهرها و عضوشبکه بین المللی مجموعه دولتهای محلی و ... است که مجموعه عضویتها دراین مراکز باعث یکسری ارتقاهایی شده است.
   وی با اشاره به اینکه بسیاری از تصمیم گیریهایی که محل چالش شده، در محافل بین المللی پیش زمینه ها و مقدماتش درهمین تشکلها تدوین شده است اظهارکرد: این موضوع نشان می دهد اگر ما حضور فعال تری دراین مجامع داشتیم می توانستیم امتیازات بیشتری در حوزه های مختلف بگیریم .
   آل شیخ گفت: اما این رویکردهای تخصصی و نخبگرایانه باعث توسعه بازارگردشگری در مشهد نمی شود، به همین دلیل رویکرد جدید حاکم بر فضای دیپلماسی عمومی علاوه برفضای تخصصی است ، لذا این دو حوزه را از هم جدا کرده ایم و این موضوع را براساس سند چشم انداز و وضعیت شهر مشهد در دو حوزه دنبال می کنیم .
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی افزود: در محور دیپلماسی عمومی موضوع شهرهای فارسی زبان مطرح است، دراین حوزه سه کشور فارسی زبان: ایران ،تاجیکستان و افغانستان را داریم این سه کشورنزدیک خراسان بزرگ هستند البته شهرهای فارسی زبان دیگری از جمله سمرقند و بخارا در ازبکستان، شهرمرو در ترکمنستان، لاهور در پاکستان، بزرگترین کتابخانه نسخ فارسی و کرسی های آموزش زبان فارسی را نیز در هند داریم .
   وی تصریح کرد: مهمترین و بزرگترین شهر با ریشه های مشترک زبان فارسی شهر مشهد است و وجود شاهنامه به عنوان یک میثاق مشترک برای زبان فارسی و آرامگاه فردوسی و توس در مشهد می تواند مبدا باشد برای پایتختی زبان فارسی .
   وی ادامه داد: باتوجه به این موارد برنامه ای را تحت عنوان شهرهای خلاق ادبیات آغاز کرده ایم و در حوزه مدیریت شهری تمرکز را بر خواهر خواندگی میان شهر مشهد و سایر شهرهای فارسی زبان گذاشته ایم که در این حوزه 14 شهر انتخاب شده اند.
   وی اضافه کرد: در برقراری ارتباطات: دانشگاهها، اصناف، سازمانها و شهرمشهد با دانشگاه ها، سازمانها و صنوف شهرهای انتخاب شده در سطح دیپلماسی عمومی نه رسمی برنامه ریزی شده است زیرا مردم این شهرها ظرفیت و آمادگی کاملی دارند برای پذیرفتن این برنامه ها که ارتباط مستقیمی با دیگر هم زبانان خود در سایر شهرهای جهان داشته باشند.
   وی با بیان اینکه از هر برنامه ای که بخواهیم در سطح ملی و در بخش های ادبی، فرهنگی و هنری حمایت کنیم فراخوان آن در14 کشور نیز اعلام خواهد شد اظهارکرد: به عنوان نمونه می توان به مسابقات کشتی نونهالان که سال گذشته برگزارشداشاره کرد و در سایر برنامه هایی که درراستای توسعه دیپلماسی شهری دنبال می کنیم نیز دعوت نامه های آن برای 14 شهر فارسی زبان خواهر خوانده مشهد، ارسال می شود.
   آل شیخ به اقدامات دیپلماسی شهری شهرداری مشهد درمحورمذهبی اشاره کرد و گفت: دو کشور ترکیه و هند جمعیت شیعه نشین مهمی دارند از جمله ترکیه که دارای 3 میلیون شیعه و 20 میلیون علوی است .
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد افزود: همچنین در برخی از ایالات مشخص هند از جمله حیدرآباد با جمعیت شیعه نشین مواجه هستیم که می توانیم روی ظرفیت توسعه روابط کار کرده و آن را توسعه دهیم به عنوان شهری که با وجود حضرت رضا(ع) مرجع شیعیان است.
   وی اضافه کرد: این استراتژی است که درحوزه گردشگری شهر مشهد داشته ایم ضمن اینکه با حفظ ظرفیت موجود به دنبال توسعه آن نیز بوده ایم که دراین مسیرهم ضعف داشته ایم و هم قوت.
   وی تصریح کرد: حفظ بازار زائران شیعی که از کشورهای مختلف و به صورت خاص از کشور عراق به مشهد سفر می کنند از جمله تنوع بخشی و مدیریت برنامه زمانی، حضور و ارتقاء برنامه های زیارت، از جمله برنامه های عملیاتی شهرداری درحوزه گردشگری است هرچند که سایر دستگاه های دخیل در امر گردشگری نیز از جمله وزارت گردشگری و وزارت امور خارجه در کنارشهرداری مشهد این امر را دنبال می کنند.
   وی با اشاره به اینکه فعالیت های تبلیغی و ترویجی خوبی در حوزه گردشگری توسط وزارت امورخارجه انجام شده و پوشش خوبی از سوی رسانه های سایر کشورها از جمله ترکیه در خصوص ظرفیت های مشهد انجام شده است گفت: با پیگیری های انجام شده یونسکوسال آینده را سال بکتاش اعلام کرده که اهمیت زیادی برای علویان ترکیه دارد.
   وی ادامه داد: آرامگاه بکتاش در نیشابور قراردارد بر همین اساس برگزاری نشست مشترکی را ازطریق یونسکو پیگیری می کنیم .
    

   تعداد بازدید: 27
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما