•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 69
   کد: 184546
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۷

   پروزه دوستدار کودک در یکی از محرومترین مناطق شهرداری مشهد کلیک خورد

   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد ضمن بیان مهمترین اقدامات مدیریت شهری از استارت پروژه دوستدار کودک همزمان با هفته کودک در مشهد خبر داد.
   پروزه دوستدار کودک در یکی از محرومترین مناطق شهرداری مشهد کلیک خورد

   به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد « شهریار آل شیخ » با حضور در بنیاد کودک ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت در کار گروهی اقدامات این مجموعه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مجموعه بنیاد کودک نگاه ارزشمندی به دانش افزایی کودک داشته و دارد. این فضای ارزشمندی است که ما موظفیم بالاتر از مسایل جاری و عادی به جنبه انسانی تر آن توجه کرده و در این حوزه کمک کنیم چرا که ارتباط انسانی و معنوی برقرار کردن ، جنبه اصلی موضوع است. و مدل ارزشمندی برای کار کیفی است.
   وی گفت: یک بخش وظیفه تک تک ماست که به عنوان یک فرد کمک و مشارکت کرده و همچنین به عنوان عضوی از یک مجموعه سازمانی، به کمک و مشارکت کردن در حوزه کودک ادامه دهیم. چرا که نگاهمان و افق کاری مان بهم نزدیک هست و همانطور که در کلیپ های معرفی مجموعه در ابتدای جلسه مشاهده شد کار هنری زیبایی نمایش داده شد  که در مجموع فعالیت های انجام شده  بسیار ارزشمندی بوده و ما تمایل به ادامه آن داریم چرا که هدف ارتباط معنوی برقرار کردن است .
   آل شیخ در خصوص رویکرد شهرداری مشهد در بحث آموزش به توافق با یونسکو اشاره کرد و گفت:همه ما در بخش های مختلف فعالیت های اجتماعی داشتیم، حتی در یک دوره کارهای خوبی اتفاق افتاد و موضوع مسئولیت اجتماعی به شکل های دیگری انجام می شد و خیلی از مجموعه ها در این زمینه کار کردند. که نشان از فضای گفتمان مشترک و دیدگاه همسو با آن دارد.
   مدیریت شهری شهرداری مشهد در تعاملی با یونسکو نشان شهریادگیرنده را دریافت کرد و در سال آینده هدف گذاری برای رفع بیسوادی انجام شد. درحال حاضر ۲۹ هزار بیسواد در شهر مشهد وجود دارد که سنی بین ۱۰ تا ۵۰ سال دارند. عمده همین افراد ساکن مناطق حاشیه ای و مناطق اسکان غیر رسمی میباشند. طبق توافقی که با سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی صورت گرفت در صورت کمک و همکاری این نهاد با شهرداری مشهد در یک افق دو ساله ( سال ۱۴۰۰ ) به رفع بیسوادی و کم سوادی نایل میشویم .
   وی همچنین تصریح کرد : در ادبیات روز دنیا در ارتباط با گونه شناسی مقوله سواد به ۱۴ نوع متفاوت از سواد اشاره شده است. پایه ای ترین گونه سواد، سواد خواندن و نوشتن بوده، همچنین سواد رسانه، سواد کامپیوتر، تسلط بر زبان های خارجی و ....از دیگر اشکال سواد میباشند.از آنجایی که مدیریت شهری به تنهایی متولی رفع بیسوادی و کم سوادی نیست، میتواند بستر و زیرساخت آن را آماده نماید تا توسعه سوادهای مختلف را در شهر طبق تفاهم انجام شده، شاهد باشیم.

   .وی خاطرنشان کرد: با همین الگو در حوزه دانشگاه ها و مجموعه های مختلف، این همگرایی می تواند باعث اتفاقات خوبی بشود. به عنوان نمونه،در حوزه کتابخوانی ، پروژه کتابخانه مرکزی شهر  که چندین سال انجام نشده بود در نهایت با پیگیری و دخالت مستقیم شهردار ، و با نظارت مستمر ایشان و طی جلسات مختلف پروژه به نتیجه رسیده و هم اکنون در حال توافق با نهاد کتابخانه ها برای توسعه مراکز کتابخوانی در،شهرهستیم.
     آل شیخ افزود : با حمایت و پیگیری مدیریت شهری سیستم ملی هم موظف میشود که به پای کار بیاید. چرا که هر ساله نیم درصد از بودجه شهرداری به کتابخانه ها اختصاص داشته و شرط اختصاص این بودجه این خواهد بود که، هزینه مستقیم  آن در شهر مشهد صرف شده و به حساب خزانه نرود . که در این خصوص در حال انجام تفاهم نامه ای هستیم . توسعه فضای کتابخانه ای در مشهد به شدت لازم است جرا که در فضای مسکونی جدیدی که ساخته شده فضای کتابخوانی در مشهد بسیار ضعیف است و باید کارهای جدی تری در این زمینه صورت گیرد.
   وی درخصوص موضوعات دیگر مانند توسعه محلی و سرمایه های محلی و اقدامات شهرداری در این خصوص گفت: در این زمینه در حال کار با انجمن ها و سمن ها هستیم (منظور NGOهایی هست که در شهر فعالیت میکنند.) که فعالیت شان در ۱۸۰ محله شهری مشهد میتواند گسترش یابد و هر یک از انجمن ها می تواند فعالیت خود را در یکی از ۱۸۰ محله شهر مشهد گسترش دهد. و علاوه بر آن می تواند در کل شبکه هم خدمات بدهد و هم خدمات بگیرد.از سویی دیگر ، نزدیک به ۷۰۰ الی ۸۰۰ سمن ( NGO ) فعال در مشهد ثبت شده است ولی در واقعیت ما ۳۰ موردسمن فعال داریم .
   و من مطمئنم در اجزای مختلف باید هماهنگی ها و تطابق صورت بگیرد چرا که مشهد ظرفیت زیادی دارد. به عنوان نمونه در دوره های قبلی کارهای زیادی انجام شده است مانند طرح خادم یاری با هدف حضور کسانی که به زائران کمک میکنند که در نهایت به حضور شبکه چند هزار نفری منجر شد. یا طی بازدیدهایی که در سطح محلات داشتیم فعالیت هایی در سطح محلات شکل گرفته است. یا طرح خانه سمن ( NGO )که افراد جمع میشوند و کار میکنند. و اقدامات داوطلبانه در آنها شکل میگرد .
   وی در خصوص اقدامات شهرداری مشهد در حوزه کودک گفت : بعضی مجموعه ها اقدامات خوبی انجام داده اند که به هم پیوستن شان میتواند اتفاقات خوبی را رقم بزند .  مدیریت شهری با رویکرد خاص دوستدار کودک در تعاملی  با یونیسف این موضوع را شروع کرده است. . با عنوان شهر دوستدار کودک که در این زمینه توافقی با یونیسف نیز صورت پذیرفته است۰

   آل شیخ در ادامه افزود: در شهر دوستدار کودک چندین مرحله وجود دارد یکی ضوابط است که مسئله شبکه معابر مطرح می شود و دیگری فضاهای شهری است که باید به این موضوع اختصاص یابد. منطقه ۵ شهرداری مشهد که در حال حاضر یکی از  محرومترین مناطق شهری است  این پروژه( پروژه شهر دوستدار کودک ) را استارت زدیم . موضوع "شهری برای همه " در چهار محور دارد کار می شود محور اول پروژه دوستدار کودک است و پروژه بعدی شهر زنان است، پروژه ای که دسترسی و تسهیلات زنان را برای حضور در اجتماع فراهم میکند در این پروژه جامعه شناسان و متخصصان حوزه علمی و دانشگاهی دارند همکاری میکنند. پروژه سوم مناسب سازی فضای شهری برای معلولین است که به نوبه خود استارت دیگری است و شهردار نیز اعلام کرده است که هیچ پروژه ای را اجرا نمیکنیم مگر اینکه مناسب سازی برای معلولین شده باشد . و پروژه بعدی نیز شهر پیاده محور میباشد.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در ادامه به دیگر اقدامات مهم مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: از دیگر اقداماتی که انجام شده پروژه مرکز نوآوری شهری هست که زمینه های کاری مشترک زیادی را انجام می دهد. پروژه دیگر اپ (app)شهروندی هست که رویکردی شهروند محور دارد با این هدف که کلیه خدمات از یک فضا در حال پیوند خوردن است . در موضوع شهرهای هوشمند نیز پروژه شهرداری الکترونیک اجرا شد . به این معنا که خدمات شهرداری بدون مراجعه  ارباب رجوع به این شهرداری در منطقه 12 مشهد صورت میگیرد. این خدمات و شروع به کار آن به صورت پایلوت انجام می شود.
   در پروژه دیگری با عنوان کارخانه نوآوری نیز در حال حفظ فضایی برای حضور کودک هستیم که در این فضا بحث نوآوری و پرورش خلاقیت کودکان مطرح میشود.
   وی در خاتمه افزود : قطعا مدیریت شهری با توجه به اهداف و راهبردهای سازمانی و رسالتی که بر عهده دارد در موضوعات مختلف بر حسب نیاز ورود پیدا کرده و به تناسب کاری را انجام میدهد و میتواند کمک کننده باشد. چرا که این وظیفه ماست و در راستای این وظیفه نگاهمان و افق چشم اندازمان مشترک است و هم در برنامه و هم در راهبرد می توانیم به افق مشترک برسیم . همانطور که این موضوع در مجموعه چارسوق هنرکوهسنگی مشاهده شد به نحوی که ابتدا در این فضا سمن هایی ( NGO هایی) فعالیت میکردند که حضور کاری کمی داشتند ولی با پیشرفت کار و مداخله متناسب مدیریت شهری توانمندی مجموعه هم اکنون بالا رفته است.

    

   تعداد بازدید: 69
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما