• ارزیابی عملکرد فردی
   ارزیابی عملکرد فردی

   ارزیابی عملکرد فردی

   کد اطلاعیه: 5947258
   تاریخ ثبت: ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
   تعداد بازدید:116

   نیروی انسانی، اساسی‌ترین سرمایه یک سازمان را تشکیل می‌دهد که با توجه به مهارت‌ها و قابلیت‌هایشان، در رشد و توسعه سازمان سهم بسزایی دارند. در نتیجه تحلیل و ارزیابی عملکرد آنان از اهمیت ویژه‌ای برای سازمان برخوردار است. در گذشته، عملکرد کارکنان فقط به منظور کنترل کار آنان صورت می‌گرفت؛ اما امروزه جنبه راهنمایی و ارشادی آن اهمیت بیشتری دارد. فلسفه امروز ارزیابی عملکرد عبارت است از تمرکز بر بهبود عملکرد و پافشاری بر اهداف و مأموریت‌ها. ارزیابی عملکرد در واقع فرآیندی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات مفید و سودمندی را در خصوص چگونگی انجام مؤثر کارها برای تقویت رفتارهای مثبت و حذف رفتارهای نامناسب و غیرضروری به دست آورد. آسیب‌شناسی وضع موجود، شناخت نقاط قوت و ضعف، بهبود مستمر عملکرد، تعیین نیازهای آموزشی و توسعه منابع انسانی از دیگر کارکردها و نتایج مهم ارزیابی عملکرد است. سازمان‌هایی که بتوانند فرهنگ ارزیابی عملکرد را در سازمان متبوع‌شان نهادینه و فرآیند آن را به درستی پیاده‌سازی کنند، می‌توانند در انتظار بهبود مستمر عملکرد کارکنان و رضایت‌مندی ذی‌نفعان از عملکرد سازمان باشند.
   از همین رو، مدیریت برنامه، بودجه و ارزیابی عملکرد در راستای دستیابی به این اهداف و کارکردها، به دنبال آسیب‌شناسی و رفع چالش‌ها و مشکلات فرآیند ارزیابی عملکرد منابع انسانی در شهرداری است. تا بتواند با ایجاد فرهنگ سازمانی مطلوب، مدیران و کارکنان را با مزایا و کارکردهای مهم ارزیابی عملکرد فردی آشنا نماید. چراکه پیاده‌سازی اصولی چنین فرآیندهایی می‌تواند شهرداری مشهد را در رسیدن به هدف اصلی خود که همانا رضایت‌مندی شهروندان و ذی‌نفعان سازمان است رهنمون سازد.
   در همین راستا، گروه ارزیابی عملکرد به کمک مشاور ذی‌صلاح، اقدام به بازبینی و تدوین فرآیند ارزیابی عملکرد فردی (منابع انسانی) نموده است. این طرح در چهار فاز به ترتیب ذیل تعریف شده است:
   1. بررسی اطلاعات و سیاست‌های ارزیابی عملکرد کنونی، شناخت وضع موجود نظام ارزیابی عملکرد، بررسی نظرات کارکنان و مدیران در راستای شاخص‌های موجود ارزیابی نیروی انسانی، بررسی ضوابط قانونی در مورد سیستم‌های ارزیابی عملکرد و آسیب شناسی شاخص‌های فعلی ارزیابی عملکرد
   2. شناسایی مدل‌های ارزیابی عملکرد موجود در سازمان‌های مشابه در داخل و خارج و پیشنهاد مدلی براساس نیازها و فرهنگ سازمانی شهرداری مشهد
   3. اصلاح، تدوین و ارائه شاخص‌های ارزیابی عملکرد برمبنای الگوی انتخابی مطابق با اهداف و فرهنگ سازمانی شهرداری مشهد
   4. اجرای آزمایشی مدل و شاخص‌های اصلاح شده در سامانه ارزیابی عملکرد شهرداری و ارائه بازخورد نهایی
   تأکید ویژه در این طرح، پیاده‌سازی فرآیندی است که در آن، ضمن تدوین شاخص‌های کارا و مفید، نتایج ارزیابی عملکرد کارکنان در اختیار آنان قرار گیرد تا بتوانند ضمن شناخت نقاط قوت خود، ضعف‌ها و مشکلات‌ احتمالی خود را به مرور و در راستای اهداف سازمان مرتفع نمایند. امید است شهرداری مشهد با پیاده‌سازی فرآیندهای بهینه و مطلوب ارزیابی عملکرد منابع انسانی، در دستیابی به اهداف عالیه خود موفق‌تر عمل نماید.

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما