• شهر هوشمند، شهروند هوشمند
   شهر هوشمند، شهروند هوشمند

   شهر هوشمند، شهروند هوشمند

   کد اطلاعیه: 6004393
   تاریخ ثبت: ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
   تعداد بازدید:37

   چند صباحی نیست که پروژه شهرهوشمند بر سرزبان ها افتاده است. پروژه ای که به گفته متولیان آن قرار است شهر را زیر و رو کند، آلودگی هوا را از بین ببرد ، ترافیک را کاهش دهد و در یک کلام همه کارها به نحو شایسته انجام شود.
   اما واقعا این یک آرزوست یا می تواند به واقعیت تبدیل شود؟
   این سؤال و ده ها سؤال دیگر، پرسش هایی است که به ذهن هر شهروندی ممکن است خطور کند و پاسخ به آن می تواند ما را در فرآیند رسیدن به شهر هوشمند سرعت ببخشد، علت هم واضح است. شهر هوشمند نیازمند زیرساخت های فراوان در حوزه ICT است و شهر باید آماده فرآیند تحول شود اما تجربه همه شهرهایی که به شهر هوشمند دست یافته اند و یا صحبت با نخبگان و اندیشمندانی که در این حوزه تلاش های بسیاری داشته اند ما را به این نتیجه می رساند که شهر هوشمند نیازمند مشارکت همگانی است، یعنی زمانی زیرساخت ها و پروژه های اجرا شده کارآیی لازم را درشهر خواهد داشت که شهروندان و ساکنین شهر با این مقوله آشنا شوند و با فرهنگ شهر نشینی از نوع شهر هوشمند آن ارتباط مؤثری برقرار کنند.
   یعنی در موازات و یا حتی قبل از اینکه شهر تبدیل به شهری هوشمند شود نیاز است که شهروندان شهر با ویژگی های این شهر و فواید و مزایایی که این شهر برایشان به همراه دارد آشنا شوند. قابلیت های آن را بدانند و ضرورت هایی را که پیش از ورود به این شهر لازم است کسب کنند.
   هرچند این شهروندان نیز باید اولویت بندی شوند. متولیان شهر و دست اندرکاران شهر اولین کسانی هستند که با این مهم باید آشنا شوند و برنامه های خود را با مجریان این پروژه عظیم هماهنگ و هم راستا کنند. جایی که نقطه پرش و جهشی برای دستیابی به شهر هوشمند خواهد بود.پس از آن شهروندان هستند که باید آموزش های اولیه در زمینه بهره برداری از فناوری را بیاموزند و سپس به صورت کاربردی با تک تک این مزایا آشنا شوند. قطعا در این زمان نه تنها مجریان شهر هوشمند حرکت خود را جدی تر دنبال خواهند کرد بلکه توقعات و نیازها از سوی شهروندان گسیل خواهد شد.لذا قطعا باید گفت پیاده سازی شهرهای هوشمند بدون همراهی و مشارکت شهروندان که حالا تبدیل به شهروندان هوشمند شده اند تقریبا غیر ممکن خواهد بود..

   سید رحمان میرزاییان
   مسئول پروژه شهر هوشمند شهرداری مشهد

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما