• کتاب خوانی در قلمرو صفر و یک
   کتاب خوانی در قلمرو صفر و یک

   کتاب خوانی در قلمرو صفر و یک

   کد اطلاعیه: 6102587
   تاریخ ثبت: ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
   تعداد بازدید:67

   از آخرین باری کــه کتاب خواندید چندوقت گذشته است؟ با توجه به آمار پایین مطالعه در کشورمان این زمان برای خیلی از افراد به مدت ها پیش برمی گردد. عوامل مختلفی را می شود در این امر دخیل دانست، مثلا کتاب فروشی ها ممکن است کتاب هایی که دوست دارید، نداشته باشند یا وقت رفتن به کتاب فروشی را کمتر پیدا کنید. بماند که ممکن اســت همراه داشتن کتاب همیشه برایتان مقدور نباشد و نتوانید در زمان های بیکاری به مطالعه آن بپردازید.بیشتر ما این روزها همیشه و همه جا گوشی های هوشمند خود را همراه داریم، با وجود اینکه شاید هیچ چیز نتواند مانند در دست گرفتن کتاب و حس خوب ورق زدن صفحات کاغذی اش به ما لذت مطالعه بدهد، اما مطالعه در تبلت و تلفن همراه با امکانات پیشرفته را شاید بتوان راهکار هوشمندانه و خوبی برای بهبود سرانه پایین مطالعه در کشورمان دانست. در این مطلب قصد داریم به بهترین برنامه های موبایلی در حوزه تهیه و مطالعــه کتاب های الکترونیکی و صوتی بپردازیم.
   فیدیبو
   «فیدیبــو» را می توان یکــی از بهترین برنامه های کتاب خوان ایرانی نامید. آرشیو بزرگ آن بیش از 25هــزار کتاب و مجله فارسی را شامل می شود؛ کتاب هایی که بعضی از آن ها رایگان و بقیه پولی هستند و می توانید به صــورت قانونی و با رعایت حق کپی رایت ناشــر، آن ها را خریداری کنید.«فیدیبــو» از معــدود برنامه های کتاب خوان است که امکان همگام سازی کتاب ها را میان دو پلتفرم iOS و اندروید فراهم کرده اســت. تنظیم اندازه و فونت نوشته ها، حالت شب برای مطالعه آسان و ورق زدن اتوماتیــک صفحــات نیز از قابلیت هایی هســتند که تجربه مطالعه بــا «فیدیبــو» را به کار لذت بخشی تبدیل کرده اند. هم اکنون بیش از500 ناشر معتبر کشور «فیدیبو» را برای ارائه قانونی آثارشان انتخاب کرده اند.
   پاتوق کتاب
   نرم افزار«پاتــوق کتــاب» نشــر معارف، یکی از خوش ســاخت ترین کتاب خوان هــای ایرانــی موجود محسوب می شود. رابط کاربری «اپ» چه در iOS و چه اندروید، یک ســر و گردن بالاتر از دیگر رقباســت و نرم افزار از دو فرمت PDF و Epub بــرای نمایش کتاب ها پشــتیبانی می کند. یکــی از نقاط قــوت ایــن برنامه دسته بندی آموزشی است که در آنجا تعداد زیادی کتب درسی و دانشگاهی را در فرمت هــای PDF و Epub و با قیمتی مقرون به صرفه به شما ارائه کرده است. در صورت تمایل، حتی می توانید نسخه فیزیکی هرکدام را برای ارسال به در منزل سفارش دهید. نکته دیگری که «پاتوق کتاب» را از دیگر اپ های این فهرســت متمایز کرده است، پشــتیبانی از محتوای واقعیت افــزوده بــرای بعضی از کتاب هاست. امکان یادداشت گذاری، هایلایت کردن، خط کشــیدن روی متن، تنظیم فونت، جســت و جو در متــن و حالت شــب برای مطالعــه هم از دیگــر ظرفیت های این کتاب خوان خوب ایرانی است.
   فراکتاب
   با اینکه بیش از شش سال از آغاز فعالیت مجموعه «فراکتاب» گذشته، اما سرعت رشــد آن به اندازه رقیــب قوی ترش «فیدیبو» نبوده است. در «فراکتاب» بیش از هزار و 300 کتاب رایگان و حدود چهار هزار کتاب پولــی وجود دارد.از مزیت های این برنامه نســبت به دیگر رقبا می توان به این نکته اشاره کرد که در بعضی دسته ها (به عنوان مثال مذهبی) آرشــیو کامل تری دارد و کتاب هایی در آن می بینید کــه در کتابخانه دیگر رقبا پیدایشــان نخواهید کرد. مورد بعد آنکه «فراکتاب» تنها کتاب خوان ایرانی اســت که ظرفیت همگام سازی صــدا و نوشــته را دارد.فرمت ava فرمتی اســت که گروه «فراکتاب» آن را به وجود آورده است تا بتوان در عین خواندن کتاب های متنی، صدای راوی را نیز هم زمان با آن شنید. بوک مارک صفحات، همگام سازی حساب کاربری، حالت شب، امکانات ویرایشی مثل تغییر اندازه و فونت نوشــته و علامت گذاری و افزودن یادداشــت به متن از دیگر امکانات مهم فراکتاب محسوب می شود.
   واوخوان
   کتاب های صوتی این روزها در سرویس های بزرگی مثلAudibleآمازون طرف داران پر و پا قرصی دارند و با استقبال خوبی روبه رو شده اند.در کشور ما نیز «واوخوان» یکی از برنامه هایی است که به این حوزه وارد شده و تا امروز مجموعه ای از صدها کتاب صوتی باکیفیت در موضوعات مختلف را تدارک دیده است. کتاب هایی که همگی در استودیوهای صدابرداری و توسط گویندگان حرفه ای تهیه شده اند. کتاب هایی که در این برنامه می بینید شامل موضوعات مختلفی می شوند، از رمان و داستان گرفته تا کتب آموزشی، روان شناسی، مذهبی و کتاب های مرتبط با فیلم و سینما. همه این کتاب ها را می توانید دانلود کنید تا به صورت آفلاین هم به آن ها دسترسی داشته باشید. بسته به نوع اثر و مدت زمان پخش، هر کتاب صوتی در «واوخوان» قیمت متفاوتی دارد. پیش از خرید هم امکان شنیدن پیش نمایشی از کتاب صوتی دارید.«واوخوان» برایتان امکانی فراهم کرده است تا زیر هر کتاب صوتی نظر بگذارید و با دادن امتیاز بازخوردهایتان را هم به گوش ناشر برسانید.
   نویسنده: علیرضا وفایی نیا

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما