• تلفن همراه من کو؟ معرفی روش هایی برای ردیابی گوشی های گم شده
   تلفن همراه من کو؟ معرفی روش هایی برای ردیابی گوشی های گم شده

   تلفن همراه من کو؟ معرفی روش هایی برای ردیابی گوشی های گم شده

   کد اطلاعیه: 6111201
   تاریخ ثبت: ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
   تعداد بازدید:71

   گوشی ها بخش مهمی از ارتباطات ما با دنیای اطراف و دوستان و خانواده را برقرار می سازند و خیلی از اطلاعات خانوادگی و دوستانه و حتی کاری ما در آن ها ذخیره می شود. به همین دلیل گم شدن یا دزدیده شــدن این ابزارها می تواند علاوه بر ضرر ناشی از قیمت آن ها، آسیب های فراوان دیگری نیز به همراه داشته باشد. گسترده تر شدن استفاده از فناوری جی پی اس روی گوشی ها و همچنین فراگیر شدن استفاده از اینترنت، گزینه های مختلفی را برای ردیابی گوشی گم شده در اختیار افراد قرار داده است. در این مطلب سعی داریم به بررسی پنج مورد از کاربردی ترین روش های ردیابی گوشی های دزدیده یا گم شده بپردازیم.
   -اندرویدی ها چه کار کنند؟
   ردیابی گوشــی یکی از خدماتی است که گوگل به کاربران خود ارائه می دهد. برای اینکه بتوانید از قابلیت Device Android Manager کــه یکــی از قابلیت هــای کاربردی گوگل اســت، اســتفاده کنید حتما باید یک بار از گوشی خود وارد اکانت جیمیل تان شــوید. پس از آن در صورتی که گوشی شما گم شده باشد می توانید با مراجعه به آدرس .google.myaccount com و وارد کــردن اطلاعات اکانت خود مکان فعلی گوشــی خود را با دقت بسیار خوبی شناسایی کنید. البته برای استفاده از ایــن قابلیت ها بایــد GPS و اینترنت گوشی گم شده روشن باشد.گوگل در کنار نشان دادن مکان گوشی، سه قابلیت دیگر نیز در اختیار شما قرار داد.
   Ring : به مدت 5 دقیقه صدای زنگ گوشی شما پخش خواهد شد. این مورد برای مواردی مناسب است که گوشی شما در نقطه کوری گم شــده و پیدا کردنش مشکل اســت با اســتفاده از این قابلیت می توانید گوشی خود را پیدا کنید
   Lock : با اســتفاده از ایــن قابلیت می توانید در صورت گم شــدن گوشی، گوشی خود را قفل کرده و برای آن پسورد بگذارید. Erase : بــا اســتفاده از این گزینه می توانید تمامی اطلاعاتتــان را از روی گوشی پاک کنید.
   -آی او اسی ها چه کار کنند؟
   در آیفون امکانی با عنوان ســوئیچ مرگ یــا Switch Kill در نظــر گرفته شــده اســت. چنانچه به هر دلیلی گوشی خود را از دســت دادید یــا آن را گــم کردید اگــر قابلیــت iPhone My Find را قبلاً فعال کرده باشــید می توانیــد به آدرس find/com.icloud برویــد و پس از وارد شدن به حســاب کاربریتان گوشی خود را ردیابی کنید. با فعــال کردن وضعیت گم شــده یا Mode Lost قابلیت سوئیچ مرگ روی گوشی شما فعال و گوشی قفل شده و بلااستفاده می شود و روی نمایشگر آن پیغام دلخواه شما نمایش داده می شود. نکته مهم اینجاست که اگر کسی گوشی آیفون شما را به سرقت برده باشد و بعد از انجام عمل سرقت به برگرداندن تنظیمات گوشــی به وضعیت کارخانــه اقدام کند کماکان قابلیت های Mode Lost و Find iPhone My برای کاربر در دسترس است و گوشی تا زمانی که وضعیت سوئیچ مرگ برای آن غیر فعال نشــود،امکان استفاده نخواهد داشت، بنابراین ســارق قادر به فروش گوشی نخواهد بود.
   -ردیابی گوشی در همراه اول
   مشــترکان همــراه اول بــرای ردیابی گوشــی مفقود شده یا به ســرقت رفته خود می توانند شــماره IMEI گوشــی مفقود یــا دزدیــده شــده را که روی جعبه گوشــی های تلفن همــراه درج شده اســت از طریــق خطــوط دائمی همراه اول، با شماره گیری کد« #سریال گوشــی*2141*10 « *یــا ارســال کد 2141 به شــماره 10 ، بفرستند و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند. بدین ترتیب ســرویس ردیابی گوشی تا 10 روز پس ازدریافت شــماره سریال، به جست وجوی گوشی مفقود شده می پردازد و در پایان در صورت موفقیت در ردیابی گوشــی، نتیجه را از طریــق پیامک به اطلاع مشترک می رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی ربط پیگیری کند. درصــورت ردیابــی ناموفق، مشــترک می تواند برای ردیابی دوباره گوشی خود اقدام و سرویس را دوباره فعال کند. همراه اول این ســرویس را رایگان اعلام کرده است و هزینه ای بابت ردیابی گوشی تلفن همراه شما در نظر نمی گیرد.
   -ردیابی گوشی در ایرانسل
   مشترکان ایرانســل برای ردیابی گوشی مفقود یا سرقت شــده خود می توانند با در اختیار داشتن IMEI گوشی موردنظر که روی جعبه تلفن همراه درج شــده، از تمامی خطوط ایرانســلی کد دستوری #6101 *را شماره گیری کنند. در مرحله بعد باید با ارســال عدد 1 قوانین موجود در این پروسه ردیابی را تأیید کنید. پس از آن هزینــه 100 تومانی ایــن ردیابی برای شــما به نمایــش در می آید که در این مرحله هم با ارسال عدد 1 باید تأیید انجام شود. در مرحله بعد اپراتوری را که سیم کارتش روی گوشی گم شده شما قرار دارد، مشخص کرده و سپس کد 15 رقمی IMEI گوشی تان را وارد می کنید. پس از طی کردن این مراحل درخواست شما ثبت می شود و ظرف مدت 48 ساعت ایرانسل نتیجه ردیابی را به خط ایرانسلی که با آن ایــن مراحل را طــی کرده اید، اطلاع رسانی می کند. در صــورت مثبت بودن نتیجــه ردیابی، پیامکی حاوی کد پیگیری و تاریخ ردیابی دریافت می کنید. می توانید با در دســت داشــتن «کد پیگیری و تاریخ ردیابی» به مراجع قضایی مراجعــه و نامه قضایی دریافت کنید و گوشــی گم شده خود را بازپس بگیرید.
   -استفاده از برنامه های شخص ثالث
   دربــاره ردیابی تلفن همــراه، برنامه های مختلفی ساخته شده اســت که یکی از آن ها نــرم افــزار Phone SMS GPS Finder است. در این برنامه پس از نصب و ورود، در ابتدا باید یک رمز تعیین کنید. حال هنگامی که گوشیتان گم شد، عبارت locateme و رمزی که تعیین کرده اید را به گوشیتان پیامک کنید. فرض کنید رمز شما 1234 باشد، عبارتی که باید پیامک کنید 1234 locateme اســت. پس از این کار اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با وارد کردن این لینک در مرورگر می توانید مکان گوشی خود را روی نقشه مشاهده کنید.البته برای اســتفاده از قابلیت های این برنامه باید حتما GPS گوشــی شما روشن باشد.
   -سامانه بومی همیاب
   یکی دیگر از راه های پیدا کردن گوشــی استفاده از سامانه «همیاب 24 «است که توسط جوانان متخصص مشهدی در پارک علم و فناوری خراسان ساخته شده است. برای اســتفاده از این سامانه پس از رفتن به آدرس hamyab۲۴.com به قســمت «ثبت کالای گم شــده و سرقتی» رفته و مشــخصات تلفن همراه و خودتان را وارد می کنید.پس از ثبت در سامانه، از خرید و فروش گوشــی شــما در فروشگاه های سرتاسر کشــور جلوگیری خواهد شد و نیز در فهرست کالاهای پیدا شده و کشف شده کشور برای شــما جست وجو انجام می شود. البته این خدمات با هزینه همراه است. در این سامانه هزینه اطلاع رسانی، جست وجو در فهرست کالاهای پیداشده در کشور و ردیابی به مدت 60 روز توسط اپراتور مخابراتی به مبلغ 400,19 تومان است.

   نویسنده:علیرضا وفایی نیا
   منبع :شهرآرا

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
  درباره ما